Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykazuje dużą determinację, by przepisy ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny, uchwalonej jeszcze przed wyborami parlamentarnymi – w lipcu 2023 r., zaczęły obowiązywać w pierwotnie planowanym terminie, tj. od 1 stycznia 2025 r.
W najbliższej kadencji Parlamentu Europejskiego istotnym wyzwaniem będzie kontynuacja wdrażania polityk środowiskowych związanych z ograniczaniem wpływu na zmiany klimatu, adaptacją do zmian klimatu, ograniczaniem zanieczyszczeń (w szczególności tzw. nowych zanieczyszczeń) czy gospodarką o obiegu zamkniętym.
Ciąg przemian towarzyszących światowej energetyce oraz coraz większe zapotrzebowanie na prąd wymuszają podejmowanie nowych inicjatyw w tym zakresie oraz rozwijanie tak zwanych zielonych instalacji. To energia pozyskiwana już nie tylko z fotowoltaiki i pracy wiatraków, ale również z kompostowni odpadów organicznych.
Od wybranych w naszym kraju deputowanych do Parlamentu Europejskiego oczekujemy reprezentowania polskich interesów, w tym tych związanych z branżą gospodarowania odpadami komunalnymi.
W ubiegłym roku gminy musiały zmierzyć się ze znacznym wzrostem kosztów zakupu energii elektrycznej. W porównaniu z 2022 rokiem oznaczało to konieczność przygotowania dodatkowych milionów złotych. W tym roku jest jeszcze drożej, choć nie doszło już do tak radykalnej zmiany rok do roku.