Racjonalne postępowanie z osadami powstającymi w trakcie oczyszczania ścieków komunalnych było i jest jednym z najważniejszych problemów eksploatacyjnych w gospodarce komunalnej.
Ze Sławomirem Kiszkurno, prezesem zarządu Portu Czystej Energii, o konieczności edukacji oraz interakcji z lokalną społecznością rozmawia Daria Michel.
Gospodarka odpadami odgrywa kluczową rolę w państwowym systemie ochrony środowiska w Republice Czeskiej. System gospodarki odpadami funkcjonuje tam w oparciu o ustawodawstwo określające prawa i obowiązki gmin, przedsiębiorstw i obywateli.
Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący zakłady, których działalność może być przyczyną wystąpienia awarii, a także transportujący odpady niebezpieczne oraz organy administracji są obowiązani do ochrony środowiska przed awariami. Taka ochrona środowiska polegać ma na zapobieganiu zdarzeniom mogącym powodować awarię, a gdy ona wystąpi, na ograniczaniu jej skutków dla ludzi i środowiska. Powyższe obowiązki nałożone zostały wprost przez przepisy Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska („P.o.ś.”).
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) odpadów wprowadzone zostało w latach 90. do polskiej gospodarki odpadami jako pojęcie funkcjonujące początkowo nieformalnie. Z czasem jednak zostało sformalizowane definicjami prawnymi i technicznymi.