Na pozór proste pytanie o odzysk energii z zużytych opon samochodowych nabiera głębi i rozmaitych odcieni w zależności od tego, komu zostanie postawione. Inaczej brzmi ono w uszach producentów cementu, a inaczej w uszach recyklerów opon – choć punktów widzenia jest zapewne więcej, gdyż w tej kwestii mają coś do powiedzenia zarówno producenci opon, jak i ekolodzy, przedstawiciele gospodarki komunalnej oraz organy państwa tworzące w tym zakresie prawo.
Problem nielegalnego i nieprawidłowego składowania odpadów przemysłowych mogących być odpadami niebezpiecznymi nie jest tematem nowym. Polska gospodarka odpadowa mierzy się z nim od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie zawsze z sukcesem.
W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój pod względem liczby i jakości technologii renowacji bezwykopowych sieci i obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych. Warto przyjrzeć się ich specyfice, szczególnie że stosuje się je w tych przypadkach, gdy zależy nam na niezakłócaniu innych technicznych funkcji miast czy innych obszarów zurbanizowanych.
Ze Sławomirem Packiem, prezesem Stowarzyszenia „Polski Recykling”, o sytuacji w branży recyklingowej w Polsce oraz strategiach budowania relacji i poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich recyklatów rozmawia Daria Michel.
Wielkopolskie Centrum Recyklingu (WCR) w Jarocinie, jako jedna z największych w Polsce instalacji komunalnych, poszukuje rozwiązań, które przyczyniają się do niwelowania kosztów związanych z poborem energii.