Reklama

envicon 2023 ad1a

Poszukiwania ropy i gazu przy ujęciu wody są bezpieczne

Poszukiwania ropy i gazu przy ujęciu wody są bezpieczne
PAP
05.07.2021, o godz. 8:21
czas czytania: około 3 minut
3

Badania sejsmiczne prowadzone na zlecenie PGNiG przy ujęciu wody w podpoznańskiej Mosinie są bezpieczne – oświadczyła firma Geofizyka Toruń poszukująca ropy i gazu. Policja bada sprawę zainstalowania geofonów na terenie bezpośredniej ochrony ujęcia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ujęcie wody Mosina – Krajkowo stanowi najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę około 1 mln mieszkańców aglomeracji poznańskiej, pokrywając około 70 proc. zapotrzebowania. Teren wokół ujęcia podzielony jest na strefę ochrony bezpośredniej i mającą prawie 60 km kw. powierzchni strefę ochrony pośredniej. Zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu z 2012 r. w strefie pośredniej zabronione jest m.in. wydobywanie kopalin ze złóż czy wykonywanie otworów wiertniczych lub instalacji podziemnych w celu pozyskiwania ciepła.

W środę, 30 czerwca samorządowa spółka wodociągowa Aquanet poinformowała, że 1 czerwca otrzymała informację, iż firma Geofizyka Toruń S.A. w oparciu o wydane dla PGNiG S.A. koncesje planuje prowadzić badania geofizyczne na terenie strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej ujęcia Mosina – Krajkowo, których celem jest poszukiwanie ropy i gazu.

Według Aquanetu badania niosą za sobą ryzyko w postaci m.in. znacznego pogorszenia jakości wody, zmniejszenia przewodności warstw wodonośnych, utraty wydajności poszczególnych studni i całego ujęcia wody. Spółka wystąpiła do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki o trwałe wyłączenie obszaru objętego strefą ochronną ujęcia wody Mosina – Krajkowo z koncesji udzielonych PGNiG i natychmiastowe wstrzymanie prac poszukiwawczych.

W piśmie do ministra podkreślono, że według przedstawionego 22 czerwca zakresu prac Geofizyki Toruń firma zamierza prowadzić badania sejsmiczne na całym obszarze strefy ochronnej ujęcia, także z planowanym wykorzystaniem około 15 otworów wiertniczych.

Dodano, że Aquanet S.A., jako użytkownik ujęcia, nie został uwzględniony jako strona postępowania dotyczącego wydawania koncesji na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów, a organy opiniujące koncesje nie zwróciły się do spółki o stanowisko w tej sprawie.

W czwartek Aquanet poinformował, że pracownicy spółki odkryli na ogrodzonym terenie bezpośredniej ochrony ujęcia geofony. „Uważamy takie zachowanie za nielegalne, a nade wszystko jest to naruszenie zasad bezpieczeństwa pracy ujęcia, a tym samym zagrożenie dla płynności pracy Poznańskiego Systemu Wodociągowego i zaopatrzenia w wodę mieszkańców Aglomeracji Poznańskiej” – oświadczyła rzeczniczka spółki Dorota Wiśniewska.

Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji potwierdził w piątek PAP, że funkcjonariusze badają sprawę zainstalowania geofonów w pobliżu ujęcia wody.

W przesłanym w piątek PAP oświadczeniu rzecznik prasowy spółki Geofizyka Toruń S.A. Maciej Stawinoga zaznaczył, że zlecone przez PGNiG S.A. badania geofizyczne na terenie gminy Mosina nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ujęcia, ponieważ są to badania całkowicie bezinwazyjne. „Nie niosą ryzyka degradacji środowiska i nie wiąże się z nimi żadne ryzyko pogorszenia jakości wody z ujęcia Mosina – Krajkowo” – dodał.

Podkreślił, że w strefie ochrony bezpośredniej ujęcia nie są i nie będą wykonywane żadne prace badawcze. „W strefie ochrony pośredniej ujęcia pomiary zostaną ograniczone do czasowego rozlokowania bezprzewodowych czujników oraz wykonania punktów wzbudzania fali sejsmicznej przy pomocy pojazdów wibrosejsmicznych. Geofizyka Toruń nie będzie wykonywała żadnych odwiertów w strefie ochrony bezpośredniej ani pośredniej ujęcia wody” – zapewnił.

„Rozlokowanie geofonów zostało ograniczone do strefy ochrony pośredniej. Poprosiliśmy spółkę Aquanet o dokładną weryfikację miejsca, w którym pracownicy Aquanet znaleźli czujniki” – dodał Stawinoga.

Wyjaśnił, że w wyniku prowadzonych prac powstanie zdjęcie sejsmiczne, „które pozwoli przyjrzeć się strukturom geologicznym w tej części Wielkopolski i pozwoli ocenić potencjał występowania węglowodorów na tym obszarze”.

Zaznaczył, że prace są prowadzone zgodnie z decyzjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Badania mają potrwać około dwóch tygodni.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Komentarz #160707 dodany 2021-07-05 11:33:09

A to ciekawe, zrobiliście Państwo artykuł z tytułem jednoznacznie sugerującym, że te badania są bezpieczne? Dlaczego nikt nie zwrócił się do Aquanet z prośbą o komentarz? tytuł jednoznacznie pokazuje jakie redakcja ma stanowisko w tym temacie. Pozdrawiam, Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanet

Geolog

Komentarz #160946 dodany 2021-07-13 13:55:56

napisał/a:

A to ciekawe, zrobiliście Państwo artykuł z tytułem jednoznacznie sugerującym, że te badania są bezpieczne? Dlaczego nikt nie zwrócił się do Aquanet z prośbą o komentarz? tytuł jednoznacznie pokazuje jakie...

Bo te badania geofizyczne są w pełni bezpieczne dla ujęcia wody. Informacje, które publikuje Aquanet są nieprawdziwe i nie poparte wiedzą geologiczną. Prosze podać źródło danych na podstawie których twierdzicie, że "(...) badania niosą za sobą ryzyko w postaci m.in. znacznego pogorszenia jakości wody, zmniejszenia przewodności warstw wodonośnych, utraty wydajności poszczególnych studni i całego ujęcia wody." Co jak co ale pogorszenie jakości wód poprzez fale sejsmiczne? W takim stwierdzeniu brak elementarnej wiedzy!

Puchi1961

Komentarz #161305 dodany 2021-07-19 11:03:01

Geolog napisał/a:

Bo te badania geofizyczne są w pełni bezpieczne dla ujęcia wody. Informacje, które publikuje Aquanet są nieprawdziwe i nie poparte wiedzą geologiczną. Prosze podać źródło danych na podstawie których twierdzicie,...

A wibry nie mają przypwdkiem siłowników hydraulicznych na olej? Co się stanie jak ulegnie układ hydrauliczny rozszczelnieniu? Kołużę zasypiecie piaskiem?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023