Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Powietrze w Krakowie się poprawia? Dobre wyniki pomiarów smogu

Powietrze w Krakowie się poprawia? Dobre wyniki pomiarów smogu
Barbara Krawczyk
11.03.2019, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
0

Styczeń i luty 2019 r. pod kątem jakości powietrza były w stolicy Małopolski najlepsze w porównaniu do dwóch poprzednich lat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Jak wynika z analizy danych stężenia pyłu PM10 pochodzących ze stacji państwowego systemu monitoringu jakości powietrza usytuowanych w Krakowie, pierwsze dwa miesiące tego roku charakteryzują się znaczną poprawą jakości powietrza.

Średnia stężenia PM10 w Krakowie w styczniu 2017 r. wynosiła 121,7 µg/m3, w styczniu 2018 r. było to 56,0 µg/m3, a w tym roku – 46,8 µg/m3. Z kolei w lutym średnia w 2017 r.: 79,1 µg/m3 i odpowiednio w latach kolejnych wyniosła 62,7 µg/m3 oraz 55,8 µg/m3. Warto przypomnieć, że od 1 września zacznie obowiązywać w mieście zakaz stosowania paliw stałych (węgla i drewna).

Według informacji przekazanych przez Pawła Ścigalskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, emisja z transportu, zgodnie z założeniami Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, stanowi drugi znaczący czynnik wpływający na złą jakość powietrza.

– Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wszyscy mieszkańcy chcieliby oddychać lepszym powietrzem, ale z użytkowania samochodu mało kto zamierza zrezygnować – mówi Paweł Ścigalski.

Niestety poziom dwutlenku azotu, generowany przez pojazdy, w okresie ostatnich pięciu lat nie uległ zmianie. Tylko radykalne i odważne decyzje w obszarze ograniczeń zastosowanych w transporcie mogą zmienić tę sytuację.

– Dobrym wyznacznikiem tej tezy są stacje komunikacyjne monitoringu powietrza GIOŚ umiejscowione przy szlakach drogowych gdzie następuje kumulacja różnego rodzaju zanieczyszczeń  z zasady pokazujące najwyższe stężenia pyłów zawieszonych w Krakowie w stosunku do innych rejonów miasta – informuje Paweł Ścigalski.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024