Tauron buduje w Obornikach Śląskich pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną. Przewody i kable sterownicze zostaną zastąpione światłowodowymi. Ze stacji korzystają m.in. pociągi dużych prędkości relacji Wrocław-Poznań.

Tauron rozpoczął modernizację rozdzielni 110 kV w stacji elektroenergetycznej w Obornikach Śląskich. Zostanie w niej zastosowana w pełni cyfrowa komunikacja z wykorzystaniem tzw. szyny procesowej. Oznacza to, że po zakończeniu projektu w 2018 roku będzie to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna.

Stacja elektroenergetyczna w Obornikach Śląskich dostarcza energię elektryczną do bardzo wielu odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także obiektów uzdrowiskowych. Stacja wykorzystywana jest także do zasilania sieci trakcyjnej PKP – chodzi m.in. o pociągi dużych prędkości relacji Wrocław-Poznań.

Przedstawiciele Tauron wyjaśniają, że po modernizacji stacja stanie się cyfrowa, co oznacza, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych, zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.

– Rozdzielnia będzie pierwszą w polskiej energetyce i z pewnością jedną z nielicznych w Europie, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji. Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy – mówi Jarosław Broda z Tauron.

Tauron zapowiada, że budowa cyfrowej stacji w Obornikach Śląskich ma na celu ocenę możliwości zastosowania nowych rozwiązań na szerszą skalę. Modernizację rozdzielni przeprowadzi firma ABB. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec listopada 2018 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj