Nowe autobusy wyjadą na ulice Poznania latem przyszłego roku. Kwota, którą miasto zapłaci firmie Solaris to ponad 50 mln zł.

Zakup 37 autobusów firmy Solaris to kolejna duża inwestycja po kupionych niedawno 50 nowoczesnych tramwajach Moderus Gamma.

– Wszystkie te inwestycje mają na celu odblokowanie miasta. W 2022 r., kiedy zakończą się środki unijne na inwestycje, będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić w zakresie dostępnych środków finansowych, aby komunikacja miejska w Poznaniu była szybka, sprawna i bezpieczna oraz żeby pasażerowie z niej chętnie korzystali – powiedział Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

Umowę na kupno autobusów podpisano w środę. Miasto za 37 ekologicznych pojazdów zapłaci Solarisowi ponad 50 mln zł. Dodatkowo, w ramach umowy, przez najbliższe dwa tygodnie po Poznaniu jeździć będzie testowo ekologiczny autobus elektryczny.

Flotę MPK w Poznaniu zasili 19 autobusów Solaris Urbino 18 Electric 12-metrowych oraz 18 w wersji dłuższej, przegubowej. Nowe pojazdy mają spełniać najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, system automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika oraz drzwi odskokowo przesuwne, co gwarantuje szybsze i łatwiejsze wejście i wyjście pasażerów. Dodatkowo w autobusach działał będzie system zliczania pasażerów.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj