1 / 3

Po zakończeniu najważniejszego etapu remontu ul. Św. Marcin w Poznaniu i oddaniu jej do użytku, przyszedł czas na kolejną poważną rewitalizację. Chodzi o Plac Kolegiacki – miejsce równie reprezentacyjne dla miasta, ponieważ to właśnie przy nim zlokalizowana jest siedziba poznańskiego magistratu.

Plac Kolegiacki w Poznaniu stać ma się miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców i kulturalnych wydarzeń, co zostało ustalone m.in. w drodze społecznych konsultacji. Prace budowlane rozpoczną się w kwietniu i potrwają do lata 2020 r. Przebudowa kosztować będzie 27,5 mln zł. Przetarg wygrała spółka Budimex Budownictwo, która realizowała także przebudowę Św. Marcina. Autorem koncepcji architektonicznej jest firma Urbantech.

– Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ul. Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Z placu będącego wejściem do poznańskiego Urzędu Miasta znikną przede wszystkim miejsca parkingowe dla samochodów. Auta będzie można pozostawić na piętrowym parkingu przy ul. Za Bramką. Tym samym przestrzeń ta stanie się strefą ruchu pieszego, a droga przeznaczona dla pojazdów zostanie zachowana jedynie po południowej stronie kwartału. W okolicy powstanie zatoka dla pojazdów podwożących pasażerów, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz stojaki na rowery.

– Po rewitalizacji Plac Kolegiacki zmieni swoje oblicze. Będzie uzupełnieniem Starego Rynku o przestrzeń mającą spokojniejszy charakter. Stanie się miejscem odpoczynku i edukacji –powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Pojawi się sporo zieleni, małej architektury oraz fontanna w formie kamiennego parawanu, po którym spływać będzie woda. Zostanie ona podświetlona, podobnie jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe. Zamiast obecnych głogów i akacji na placu nasadzone zostaną platany klonolistne oraz krzewy. Nawierzchnia zostanie wyłożona kostką granitową.

Głównym elementem architektonicznym placu będzie „Zegar Historii”, przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar stojący w centralnym miejscu będzie spinał przestrzeń, a jednocześnie dzielił ją na część rekreacyjną oraz historyczno-edukacyjną.

Czytaj więcej

Skomentuj