W Poznaniu trwa sadzenie drzew w ramach akcji, którą władze miasta ogłosiły przed II turą wyborów prezydenckich. Pierwsze lipy ozdobiły już Ławicę, a na Strzeszynie nasadzenia dębów rozpoczną się niebawem.

Przed II turą wyborów prezydenckich władze Poznania ogłosiły akcję zachęcającą mieszkańców do udziału w głosowaniu: na osiedlu, które uzyska najwyższą frekwencję, zasadzonych zostanie tyle drzew, ile punktów procentowych będzie ona wynosiła.

„12 lipca najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna i dzięki temu będą mogli cieszyć się z dodatkowych nasadzeń. Na obu osiedlach frekwencja była do siebie bardzo zbliżona i wyniosła blisko 83 proc. Na każdym z nich posadzimy, zgodnie z umową, 83 drzewa. W pełnej krasie będzie można je podziwiać wiosną, gdy nowe lipy, dęby czy śliwy puszczą pierwsze liście” – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak poinformował poznański magistrat, Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał już pierwsze nasadzenia drzew frekwencyjnych w Lasku Marcelińskim na os. Ławica. To 35 lip drobnolistnych, które zostały posadzone wzdłuż ścieżki w okolicy placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Na swoją kolej czeka również teren przy ul. Wyszomierskiej/Okoneckiej. Zlokalizowanych zostanie tam dziewięć śliw wiśniowych.

Na Strzeszynie trwa obecnie przygotowywanie gruntu pod nasadzenia 36 dębów czerwonych. Wzbogacą one drzewostan osiedla w ciągu najbliższych dni i dadzą początek alei drzew ciągnącej się od terenu wokół krzyża przy ul. Literackiej aż do ul. Homera – podał Urząd Miasta Poznania.

Łącznie oba osiedla ozdobi 166 sztuk drzew. Pozostałe nasadzenia odbędą się w terminie późniejszym, który będzie zależny od analizy mapy sieci mediów znajdujących się na tym terenie. Prowadzone prace muszą uwzględniać uwarunkowania techniczne oraz wpisywać się w krajobraz.

Najwyższą frekwencję w II turze wyborów prezydenckich uzyskały w Poznaniu osiedla: Ławica – 82,88 proc., Strzeszyn – 82,48 proc., Umultowo – 81,03 proc., Junikowo – 80,32 proc. i Stare Winogrady – 80,08 proc.

Jak przypomniał poznański magistrat, w stolicy Wielkopolski frekwencja wyniosła 75,43 proc. Głosy w Poznaniu oddało ponad 9300 wyborców więcej niż w I turze wyborów. Wtedy do urn poszło 72,85 proc. uprawnionych. Podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku frekwencja w drugiej turze wyniosła 63,20 proc.

Czytaj więcej

Skomentuj