Poznański magistrat poinformował w sobotę, że deratyzacja rozpoczyna się w niedzielę (01.10.23) i potrwa do końca października. W tym okresie właściwe służby będą kontrolować prowadzone działania.
Deratyzacja to obowiązek administratorów
“Deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów. Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 października” – podało miasto.
Poznański magistrat przypomniał, że przez cały miesiąc należy regularnie monitorować ilość trutki w wyłożonych pojemnikach. Przed rozpoczęciem deratyzacji trzeba wykonać niezbędne naprawy otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać.
“W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z wyłożoną substancją” – zaznaczono.
Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.
Będą kontrolować
Przez cały okres deratyzacji funkcjonariusze straży miejskiej oraz pracownicy sanepidu będą kontrolować właścicieli i zarządców nieruchomości. Sprawdzać będą wyłożenie preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowanie terenu.
Od tego roku jesienna edycja akcji deratyzacyjnej uległa przesunięciu – z września na październik. Zmianę poprzedziły konsultacje ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, którzy wskazali na konieczność dostosowania terminu wyłożenia trutek do wzmożonej aktywności sezonowej gryzoni. Obecnie gryzonie później niż kiedyś zaczynają migrować na zimę do pomieszczeń.
Właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości – niezależnie od terminów powszechnej deratyzacji.
Miasto przypomniało ponadto, że obecności gryzoni sprzyja wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki, w okolicach pojemników na odpady oraz dokarmianie ptaków chlebem. Resztki jedzenia należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach. Nie wolno wyrzucać ich do odpływów toalet i zlewów.
![]()
![ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px-1.png?pas=4816978652606220151)
![ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/05/eco26_1320x150_gyt_pol.jpg?pas=256373272606220151)
![ad1c abrys wydarzenia [od 03.03.25]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2025/03/wydarzenia.abrys_.pl-320-x-520-px.png?pas=1510994672606220151)










![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-300x200.jpg.pagespeed.ce.BO0XC3OSiU.jpg)

![ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px.png?pas=19428237902606220151)










![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Komentarze (0)