Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Poznań. W mieście rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja

Poznań. W mieście rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja
MŁ/PAP
01.10.2023, o godz. 10:54
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu rozpoczyna się deratyzacja, której celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Poznański magistrat poinformował w sobotę, że deratyzacja rozpoczyna się w niedzielę (01.10.23) i potrwa do końca października. W tym okresie właściwe służby będą kontrolować prowadzone działania.

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę. Dwukrotna akcja ma na celu ograniczanie populacji szczurów w mieście.

Deratyzacja to obowiązek administratorów

“Deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów. Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 października” – podało miasto.

Poznański magistrat przypomniał, że przez cały miesiąc należy regularnie monitorować ilość trutki w wyłożonych pojemnikach. Przed rozpoczęciem deratyzacji trzeba wykonać niezbędne naprawy otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać.

“W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z wyłożoną substancją” – zaznaczono.

Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.

Będą kontrolować

Przez cały okres deratyzacji funkcjonariusze straży miejskiej oraz pracownicy sanepidu będą kontrolować właścicieli i zarządców nieruchomości. Sprawdzać będą wyłożenie preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowanie terenu.

Od tego roku jesienna edycja akcji deratyzacyjnej uległa przesunięciu – z września na październik. Zmianę poprzedziły konsultacje ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, którzy wskazali na konieczność dostosowania terminu wyłożenia trutek do wzmożonej aktywności sezonowej gryzoni. Obecnie gryzonie później niż kiedyś zaczynają migrować na zimę do pomieszczeń.

Właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości – niezależnie od terminów powszechnej deratyzacji.

Miasto przypomniało ponadto, że obecności gryzoni sprzyja wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki, w okolicach pojemników na odpady oraz dokarmianie ptaków chlebem. Resztki jedzenia należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach. Nie wolno wyrzucać ich do odpływów toalet i zlewów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024