Miejski program ochrony tych pożytecznych ptaków zakłada m.in. szeroką współpracę ze szkołami, ekspertami, przyrodnikami, społecznikami, inwestorami i z architektami.

– Rozpoczyna się sezon lęgowy jerzyków. Każdy z tych ptaków dziennie zjada do 20 tys. latających owadów – komarów i muszek. Ich obecność w mieście jest więc bardzo potrzebna. Niestety, liczebność jerzyków stale się zmniejsza. Ich gniazda znajdują się w szczelinach murów i stropodachach. Sukcesywne remontowanie i ocieplanie budynków, zakładanie siatek na otworach, uszczelnianie elewacji sprawiły, że miejsc gniazdowania ptaków jest coraz mniej – wskazał poznański magistrat.

Miejski program ochrony jerzyków zakłada szeroką współpracę nie tylko ze szkołami, ale też z ekspertami, przyrodnikami, społecznikami, a także z inwestorami i architektami. Urząd Miasta Poznania podkreślił, że celem organizowanych akcji jest przede wszystkim promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych.

– Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w Poznaniu ptaków, szczególnie jerzyków. Widać już pierwsze efekty tych działań. Pozytywne przykłady widzimy na osiedlach na Ratajach, Winogradach i Piątkowie, (…), a także na zabytkowej wieży kościoła farnego – podał magistrat.

– Celem naszych działań jest promowanie wiedzy o przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków żyjących w Poznaniu – wyjaśniła zastępczyni dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP i inicjatorka działań na rzecz jerzyków Katarzyna Podlewska. – Wspieramy dobre rozwiązania architektoniczne. Staramy się łączyć środowiska przyrodników, inwestorów i architektów, by mogli wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać bliższą współpracę. Bardzo istotna jest dla nas edukacja oraz włączenie do akcji dzieci i młodzieży – dodała Katarzyna Podlewska.

Od kilku lat w Poznaniu organizowane są także cykliczne pikniki, których tematem jest ochrona tych pożytecznych ptaków. W tym roku, ze względu na epidemię, piknik poświęcony jerzykom został odwołany.

Czytaj więcej

Skomentuj