Transport ponad 1,7 tys. uszkodzonych telefonów i tabletów z Wielkiej Brytanii zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi w oddziale celnym w Poznaniu. Urządzenia miały zostać naprawione i sprzedane; część przeznaczono do utylizacji. Łącznie zatrzymano 420 kg sprzętu o wartości ponad 147,7 tys. zł.

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska poinformowała, że w trakcie kontroli towaru w oddziale celnym w Poznaniu funkcjonariusze celno-skarbowi natknęli się na uszkodzone telefony komórkowe i tablety. Sprzęt miał ślady intensywnego używania, popękane ekrany i uszkodzone obudowy.

– Z oświadczenia strony wynikało, że część towaru planowano naprawić i sprzedać, natomiast pozostałą część poddać utylizacji. Wielkopolski Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu zakwalifikował towar jako odpad niebezpieczny i wskazał, że jego odbiorcą musi być podmiot, który jest uprawniony do prowadzenia odzysku tego rodzaju odpadów. Niestety, importer nie uregulował tych formalności – podała rzeczniczka.

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska podkreśliła, że przywóz uszkodzonych telefonów i tabletów wymaga pisemnego zgłoszenia i uzyskania zgody Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej

Skomentuj