Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Pozwolenie zintegrowane pół roku później [AKTUALIZACJA]

Pozwolenie zintegrowane pół roku później [AKTUALIZACJA]
sp
03.07.2019, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
2

Prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trwają. W środę, 3 lipca obradowały połączone sejmowe komisje, które przyjęły poprawkę o odsunięciu w czasie daty możliwości składania wniosku o pozwolenie zintegrowane na przetwarzanie, składowanie i magazynowanie odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

2 lipca br. Sejmowa Podkomisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o u.c.p.g. oraz niektórych innych ustaw przyjęła poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o odpadach z 20 lipca 2018 r. Posłowie zasiadający w komisji zdecydowali, że termin obowiązku złożenia wniosku o zmianę pozwolenia na przetwarzanie odpadów miałby zostać przesunięty z 5 września 2019 r. na 5 marca 2020 r.

Zmiany muszą odpowiadać uwarunkowaniom rynku

– Jest to wynikiem intensywnych działań naszego Stowarzyszenia jak i innych zaprzyjaźnionych organizacji z branży odpadów i recyklingu. Zmiany w prawie są konieczne, ale muszą być dostosowane do uwarunkowań rynkowych – mówi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling. – Pokazuje to jednocześnie, że wspólne działania mają sens i mogą przynieść wymierne rezultaty – dodaje.

W środę, 3 lipca między innym nad tą kwestię dyskutowały połączone Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Komisje przyjęły tę poprawkę, która zostanie uwzględniona podczas drugiego czytania nowelizacji 4 lipca.

Branża uratowana?

Brak aktualnego pozwolenia zintegrowanego na składowanie, magazynowanie i przetwarzanie odpadów wyklucza z rynku podmioty świadczące usługi w tym zakresie. Problem w tym, że w ostatnich miesiącach na przedsiębiorstwa nałożono obowiązki wynikające ze zmian w przepisach dotyczących m.in. posiadania operatów przeciwpożarowych czy monitoringu (rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych miało się ukazać 22 lutego), a w ślad za tym dostosowania instalacji i przedsiębiorstw do ich wymogów. Do tego dochodziła kwestia wyliczenia zabezpieczenia roszczeń. Tymczasem kompletny wniosek – zawierający te elementy – miał trafić do urzędów marszałkowskich właśnie 5 września.

Eksperci szacowali, że tak krótki termin na dostosowanie przedsiębiorstw magazynujących i przetwarzających odpady sprawiłby, że z rynku zniknęłoby nawet 1/3 z nich.

Nowelizacja u.c.p.g. jeszcze nie teraz? [aktualizacja]

W środowy wieczór, 3 lipca, po odczytaniu sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy nowelizującej u.c.p.g. posłowie wnieśli swoje uwagi do poprawek przyjętych kilkanaście godzin wcześniej przez komisje. W czwartkowe przedpołudnie ich członkowie odrzucili wszystkie uwagi posłów.

Rządowy projekt wraca więc do Sejmu. Nie znalazł się jednak w porządku obrad drugiego dnia 83. posiedzenia Sejmu. Jeśli ostatecznie na nie nie trafi, zostanie przyjęty dopiero podczas posiedzenia nr 84, które zaplanowano na 17-19 lipca 2019 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


antypis

Komentarz #18328 dodany 2019-07-05 16:14:22

nieaktualne, pisejm uchwali w nocy nowelę ustawy ucipg.


Komentarz #18690 dodany 2019-07-26 14:22:39

i jak w końcu jet przedłużenie terminu? na 05.03.2020? czy nie?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023