Pracodawcy krytykują wysokość stawek za wodę

Pracodawcy krytykują wysokość stawek za wodę
ko
28.11.2017, o godz. 11:38
czas czytania: około 2 minut
0

Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan krytykuje stawki za usługi wodne, jakie wejdą w życie po 1 stycznia 2018 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rządowa propozycja stawek opłat za usługi wodne została opublikowana na początku listopada. Mają one zacząć obowiązywać 1 stycznia razem z nowym Prawem wodnym.

W okresie przejściowym, do 31 grudnia 2019 r., stałe opłaty za wodę będą znacząco wyższe od tych przewidzianych docelowo, wynika z projektu rozporządzenia. Zdaniem Konfederacji Lewiatan będą one stanowiły znaczące i nieproporcjonalne obciążenie dla wszystkich podmiotów korzystających z wód.

– Projektodawca ustalił w rozporządzeniu, na poziomie maksymalnym, przewidzianym w Prawie wodnym, stawki opłat stałych za wodę. Nie zostało również wyjaśnione dlaczego w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019r. mają obowiązywać jednostkowe stawki opłat na poziomie górnym. Istnieje uzasadniona obawa, że po upływie okresu przejściowego opłaty zostaną utrzymane w wysokości maksymalnej – uważa Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wysokie stawki za wodę dotkną wiele branż, ale szczególnie branżę energetyczną.

Zdaniem Lewiatana rozwiązanie przyjęte w projekcie rozporządzenia może zostać uznane za niezgodne z jednym z artykułów Prawa wodnego, który stanowi, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może być podstawą do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, określonych na rok 2018 i 2019.

CZYTAJ TAKŻE: Stawki opłat za usługi wodne – rządowy projekt opublikowany

Do 31 grudnia 2019 r. jednostkowe stawki opłat za usługi wodne, za pobór wód w formie opłaty stałej mają wynosić:

  • za pobór wód podziemnych – 500 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody;
  • za pobór wód powierzchniowych – 250 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody.

źródło: Lewiatan

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024