Zbliżająca się wiosna to czas intensywnej pracy dla Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, który planuje posadzić ok. 180 tysięcy roślin w Katowicach.

W wielu miejscach Katowic pojawią m.in. aksamitki, begonie stale kwitnące w pięciu odmianach, starzec popielny, cynia o kwiatach pojedynczych i pełnych, dalia, koleus, smagliczka w kilku nowych kolorach, szałwia błyszcząca ‘Bright Red’, szałwia omączona ‘Victoria Blue’, szarłat trójkolorowy, werbena patagońska i żeniszek.

– Najwięcej będzie begonii i aksamitek. Większość sadzonek jest naszej własnej produkcji. Przed świętami wielkanocnymi na kwietnikach będą posadzone oczywiście również bratki. Kwietniki będą w pełni obsadzane roślinami dopiero po 15 maja, gdyż pomimo ocieplania
klimatu mogą wystąpić majowe spadki temperatury – mówi Marzena Janikowska, kierownik Działu Produkcji Roślinnej ZZM.

Warto przypomnieć, że w 2019 r. Zakład Zieleni Miejskiej zasadził w Katowicach blisko 1500 drzew, prawie 17 tysięcy krzewów oraz 15,6 tysiąca bylin i 56 tysięcy kwiatów cebulowych – w tym: tulipany, żonkile, czosnki ozdobne, krokusy, szafirki, hiacynty i lilie.

– Nie wszyscy wiedzą, że rośliny cebulowe sadzi się jesienią, aby kwitły na wiosnę. Tak jest m.in. przy al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR czy też na placu Kwiatowym na Rynku – mówi wicedyrektor ZZM w Katowicach Magdalena Biela.

– Współpracujemy również z katowickimi hospicjami, sadząc żonkile i tworząc “pola nadziei”, symbol walki z chorobą nowotworową, aby uwrażliwić nas wszystkich na potrzebę wsparcia tych placówek np. 1% swojego podatku – dodaje Magdalena Biela.

Miejskie pszczoły z Katowic zbierają nektar z 50 różnych roślin

Czytaj więcej

Skomentuj