W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W dokumencie zawarto również zmiany, które – wbrew tytułowi całego projektu – wcale nie dotyczą pomocy uchodźcom, a m.in. przepisy, które odblokowują rozwój produkcji energii z biomasy i zakładają możliwość użycia na zakup paliw środków pierwotnie przewidzianych na budowę dróg.
W grudniu zeszłego roku upłynął termin na implementację przez państwa członkowskie Unii Europejskiej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dyrektywa w sprawie tzw. sygnalistów). Mimo że ustawa nie weszła w życie, to zakłady komunalne muszą się przygotować do wprowadzanych nią zasad.
Punktem wyjścia dla ustalenia możliwości domagania się przez wykonawcę zwaloryzowania wysokości należnego mu wynagrodzenia jest treść umowy. Kontrakty publiczne na usługi lub roboty budowlane, których okres realizacji przekracza 12 miesięcy, zawierane w wyniku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonego po 1 stycznia 2021 r., muszą przewidywać tzw. duże klauzule waloryzacyjne.