Rząd kolejny raz zapowiada wprowadzenie zmian w programie „Czyste Powietrze”. Ma być łatwiej uzyskać dotację na wymianę pieca na paliwo stałe, termomodernizację budynku czy zakup instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Premier Morawiecki mówił o uproszczeniach w rządowym programie „Czyste Powietrze” (pisaliśmy o tym już tutaj) w Skawinie w woj. małopolskim. Jak zauważył, program ten jest kluczowym elementem poprawy jakości powietrza w Polsce.

– Dla nas czyste powietrze nie ma ceny. Na program będziemy kładli coraz większy nacisk, dlatego już inwestujemy w niego pieniądze z budżetu państwa, a także środki unijne – podkreślił premier.

Wielu ekspertów, ale także osób, które chciały z programu skorzystać, zwracało uwagę na skomplikowane procedury i długie terminy, które mocno utrudniały korzystanie z państwowego wsparcia. Rząd zapowiada zmiany, które mają uprościć dostęp do dotacji i zmniejszyć biurokrację w procesie składania wniosków.

Dziesięć najważniejszych zmian w programie „Czyste Powietrze”:

 • Uproszczone zasady przyznawania dotacji.
 • Skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni.
 • Uproszczony wniosek o dotację – zamiast tego będą oświadczenia.
 • Możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl.
 • Włączenie w program sektor bankowy, który jest źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego (pożyczki i kredyty).
 • Włączenie w program jednostek samorządu terytorialnego.
 • Integracja z programem „Mój Prąd” – możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.
 • Poziom dotacji zostanie powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność.
 • Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła – do 10 tys. zł. W przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
 • Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych, czyli umożliwienie rozpoczęcia inwestycji do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

W ciągu pierwszych 15 miesięcy funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 120 tys. wniosków o dofinansowanie. Kwota dotacji przyznanych polskim gospodarstwom domowym na podstawie podpisanych już umów przekroczyła 1,2 mld zł.

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. Kto tęskni za Tuskiem? Za bezrobociem 12%, Za śmieciową umową i 5 zł/h? Za pracą do 67 roku życia? Za emigracją i zmywakiem? Wszystkich was Małgosia Kidawa-Błońska zaprasza do urn 10 maja!

  • poczekaj.. zaraz cię wykończą opłaty za prąd, składki zus i jedzenie które kosztuje krocie.. Ale jak to Duda powiedział.. ważne że ropa staniała! Smacznego! 🙂

Skomentuj