Prezydent stolicy Rafała Trzaskowskiego zadeklarował, że mieszkańcy stolicy będą stopniowo odchodzić od palenia paliwami stałymi. Nowe regulacje mają objąć także domowe kominki.

Podczas Kongresu Czystego Powietrza podpisano deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza. Jak zadeklarował warszawski magistrat, zakaz wejdzie w życie z końcem 2023 r. Piece na paliwa stałe miałoby zastąpić głównie ogrzewanie gazowe i centralne.

– Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Zgodnie z przewidywaniami, będziemy mogli wdrożyć przepisy w czwartym kwartale 2023 r. – zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Czyste powietrze to priorytet Warszawy. W sumie przeznaczyliśmy na to 300 mln zł. To przede wszystkim wymiana “kopciuchów”, ale też ocieplanie budynków czy nasadzenia drzew – dodał Trzaskowski.

O wprowadzenie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi apelowali przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Samorząd Mazowsza w ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza dla najbardziej zanieczyszczonych stref w woj.  mazowieckim zlecił przygotowanie analiz. Główne założenie badań to sprawdzenie efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie dla poprawy jakości powietrza. Ogrzewanie paliwami stałymi miałoby wówczas być zastąpione w 50 proc. ogrzewaniem z sieci centralnego ogrzewania, a w 50 proc. gazowym.

Stolica zainwestowała spore środki w ekologiczny transport publiczny, i wymianę tzw. kopciuchów.

W podpisanej na Kongresie Czystego Powietrza deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają pełną współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej i rzetelną wymianę informacji w celu właściwego diagnozowania problemów i potrzeb.

Jednocześnie będą prowadzone działania mające na celu egzekwowanie zapisów uchwały antysmogowej oraz prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych. Realizowane też będą działania rozszerzające współpracę o kolejnych partnerów.

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Kominki są na drewno opałowe sezonowane. A drewno opalowe jest OZE czytaj Odnawialne Źródło Energii. W UE w Austrii czy Niemczech, domowe systemy ogrzewania zasilane drewnem są niezwykle popularne. Rozwój technologii niewielkich urządzeń grzewczych zasilanych biomasą idzie tam w parze z zaostrzaniem norm dotyczących emisji zanieczyszczeń, dzięki czemu wspomniane kraje są dziś europejskimi liderami w dziedzinie czystego spalania drewna w paleniskach piecowych i kominkowych.

    • tyle że nie u nas, a Urzednicy w Wawie niech najpierw naprawią rure by nie ciekło do Wisły, porobią kanalizację, wodociągi i gaz – w Niektórych miejscach w Wawie w promieniu 11 km od Pałacu Kultury są szamba, nie ma wody i gazu 🙂 XXI wiek w Stolicy Polski 🙂

Skomentuj