Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Problem z odpadami na Podkarpaciu. Sejmik zmienił WPGO

Problem z odpadami na Podkarpaciu. Sejmik zmienił WPGO
sm
05.09.2018, o godz. 9:52
czas czytania: około 3 minut
2

Wygląda na to, że udało się opanować kryzys śmieciowy na Podkarpaciu. Sejmik wojewódzki na specjalnej sesji zmienił uchwałę o gospodarce odpadami. Będzie więcej instalacji zastępczych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Podkarpackie gminy mają problem z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie mogą ich wywozić poza swój region, a przeznaczona dla nich spalarnia w Rzeszowie jeszcze nie działa.

Od początku lipca na Podkarpaciu obowiązuje nowy wojewódzki plan gospodarki odpadami. Zgodnie z jego zapisami gminy regionu centralnego województwa miały wywozić odpady do spalarni, która powstaje w Rzeszowie. Jednak otwarcie instalacji mocno się opóźnia (miała ruszyć 1 lipca, być może ruszy pod koniec września – przyp. red.).

Odpadowy problem podrzeszowskich gmin. Czekają na spalarnię

Śmieciowa katastrofa na Podkarpaciu

Kilka gmin położonych w okolicach Rzeszowa ma problem z zagospodarowaniem swoich odpadów, bo nikt inny nie chce i nie może ich przyjmować. Samorządowcy i spółki komunalne alarmują, że regionowi grozi “śmieciowa katastrofa” jeżeli nie pojawi się dobre i zgodne z przepisami rozwiązanie.

Wygląda na to, że takie rozwiązanie się pojawiło. Sejmik Województwa Podkarpackiego zebrał się w trybie pilnym, by zająć się problemem i przegłosował zmianę wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Wprowadził do planu cztery dodatkowe instalacje zastępcze przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych dla regionu południowego i dwie dodatkowe dla regionu centralnego.

– Niestety nie wszystkie zapisy, jakie zawarliśmy w wojewódzkim planie gospodarki odpadami zostały zrealizowane przez inwestorów, którzy takie plany zgłaszali. A samorząd województwa nie może innych samorządów zmusić do ich realizowania – mówił podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Czynników powodujących nagromadzenie odpadów jest kilka. Zagórz i Ustrzyki zaniechały rozbudowy wspólnej instalacji, co deklarowały. Do tego doszła kwestia remontu instalacji w Krośnie. Ten splot wydarzeń dopełnia kwestia spalarni PGE w Rzeszowie, która deklarowała początek działalności na 1 lipca, ale wciąż nie została uruchomiona w pełnej mocy. Na sytuację miał także wpływ fakt, iż cementownie ograniczyły przyjmowanie odpadów palnych, z uwagi na korzystniejszy import z zagranicy – dodał marszałek Ortyl.

Spalarnia w Rzeszowie droższa od składowania. Miasto protestuje

Odpadowa górka i sesja nadzwyczajna

Ten czynniki spowodowały, że pojawiła się odpadowa “górka” – nadmiar odpadów. Dlatego zwołano sesję sejmiku w trybie nadzwyczajnym.

Radni podjęli decyzję o zmianie obowiązującej do tej pory uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

Sejmik określił dodatkowe instalacje zastępcze do obsługi regionu południowego i centralnego. Dla regionu centralnego instalacjami zastępczymi mają być Stalowa Wola i Krzeszów-Sigiełki, a dla południowego – Stalowa Wola, Krzeszów-Sigiełki, Kozodrza i Giedlarowa.

Uchwała wejdzie w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Marszałek niezwłocznie poinformuje zarządzających tymi instalacjami o przyjętej uchwale, wnioskując jednocześnie o to, aby zarządzający rozpoczęli jak najszybciej przyjmowanie zmieszanych odpadów komunalnych z regionów dla których staną się instalacjami zastępczymi na podstawie w przyjętej właśnie uchwały.

Apel do PGE ws. spalarni

Radni sejmiku zwrócili się też do zarządu PGE z apelem o podjęcie realizacji drugiej linii instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii zlokalizowanej w Rzeszowie (ITPOE) o wydajności 80 tys. Mg zgodnie z uchwalonym w dniu 5 stycznia 2017 r. Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022.

Marszałek Ortyl zwrócił uwagę, że podobne problemy pojawiły m.in. w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim. Od 1 lipca odpadów palnych nie wolno składować zgodnie z przepisami krajowymi. Nie ma także możliwości dalszego  przetwarzania odpadów palnych będących produktem przetwarzania odpadów zmieszanych w instalacjach mechaniczno-biologicznych.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (2)


Innowierca

Komentarz #13780 dodany 2018-09-05 16:31:18

Bo to jest problem każdej ręcznie sterowanej gospodarki. Przeżyliśmy to już w PRL-u. (WPGO, KPGO - centralne planowanie jak za czasów Gomólki, Gierka, czy Jaruzelskiego) TO SIĘ NIE MOŻE UDAĆ!!! A afera będzie gonić aferę.

Góral

Komentarz #13938 dodany 2018-09-20 14:28:54

Innowierca napisał/a:

Bo to jest problem każdej ręcznie sterowanej gospodarki. Przeżyliśmy to już w PRL-u. (WPGO, KPGO - centralne planowanie jak za czasów Gomólki, Gierka, czy Jaruzelskiego) TO SIĘ NIE MOŻE UDAĆ!!!...

Czysto prowda...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024