Kształtowanie polityki taryfowej w branży wodno-kanalizacyjnej przekłada się na podejmowanie inwestycji. Te z kolei wpływają na właściwe wdrażanie dyrektyw, co do których zobowiązany jest sektor. A jak powinno wyglądać wzorowe wdrożenie przepisów prawa? Zapytaliśmy o to dr hab. inż. Monikę Żubrowską-Sudoł, prof. Politechniki Warszawskiej, panelistkę Kongresu Envicon.
– Podstawą jest właściwie przeprowadzona dyskusja, ale taka z której coś wynika. Lubimy dyskutować, lubimy wymieniać opinie, natomiast potem z tej dyskusji nic nie wynika, tzn. nie wyciągamy z niej wniosków, albo idziemy w zupełnie innym kierunku. Konsultacje w branży, konsultacje eksperckie i wypracowanie modeli, pokazanie co jest realnie możliwe do wdrożenia. – wskazała prof. Monika Żubrowska-Sudoł, jako pierwszy etap prac wdrażania dyrektywy, po którym dopiero powinna nastąpić transpozycja.
Wybrzmiało to podczas panelu “Wyzwania branży wod.-kan.”, w ramach którego uczestnicy zwrócili także uwagę, że polska legislacja powinna uwzględniać głosy branży, ale także by przepisy nie były zbyt wymagające – uwzględniały wymogi unijne, ale nie były tworzone na wyrost, dając szansę sektorowi na dostosowanie do zmian w odpowiednim czasie.
Tematem podnoszonym podczas obrad była również konsolidacja branży. – Przede wszystkim małe oczyszczalnie ścieków nie poradzą sobie ze sprostaniem wymaganiom, które stawia nowa dyrektywa. Konsolidacja jest dobrą drogą, bo wówczas kiedy mamy większe przedsiębiorstwo, które zarządza mniejszymi jednostkami, ono jest w stanie inwestować. To nie tylko pieniądze, to także kompetencje które pozwolą we właściwy sposób prowadzić gospodarkę wodno-ściekową. – zaznaczyła prof. Monika Żubrowska-Sudoł.
Komentarze (0)