Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wstrzymały przyjmowanie wniosków do programu “Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej tłumaczy z czego wynika przestój oraz kiedy nabór zostanie wznowiony.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Poinformowano w nim, że nabór został wstrzymany od 1 stycznia, ale sytuacja “ma charakter przejściowy”.

Winą za wstrzymanie naboru wniosków do programu “Czyste Powietrze” NFOŚiGW obarcza “względy formalno-prawne oraz techniczne”. W życie wchodzi bowiem nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która wprowadza m.in. termomodernizacyjną ulgę podatkową.

W myśl obowiązujących przepisów osoby, które skorzystają z programu “Czyste Powietrze” musiałyby odprowadzić podatek od przyznanych pieniędzy. Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział jednak, że beneficjenci “Czystego Powietrza” zostaną zwolnieni z podatku.

Wojewódzkie fundusze mają wznowić przyjmowanie zgłoszeń po aktualizacji programu i dostosowaniu systemów informatycznych.

– Przerwa wynika z dostosowania wniosków do nowego przeliczenia podatkowego. Trwają testy systemu, jest już gotowy, ale chcemy mieć pewność, więc daliśmy sobie czas do 14 stycznia. Myślę jednak, że będzie to wcześniej, maksymalnie do tygodnia nabór powinien zostać wznowiony – mówi money.pl Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.

Program “Czyste Powietrze” będzie prowadzony do 2029 r. Jego budżet to 103 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na ocieplanie domów i wymianę pieców. Resort środowiska deklaruje, że od startu programu złożono już co najmniej kilkanaście tysięcy wniosków. Niedawno do wojewódzkich funduszy oficjalnie trafiły pieniądze przeznaczone na ten cel.

Czytaj więcej

Skomentuj