Nowy program poprawy retencji na obszarach rolnych, który został zaplanowany do połowy 2025 roku, zakłada przebudowę około 1 tys. urządzeń wodnych – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

“Od 2020 roku udało się zgromadzić 50 milionów metrów sześciennych wody więcej. To pozwoliło nam zwiększyć poziom nawodnienia w obszarze około 40 tys. hektarów. Dzisiaj chcieliśmy ogłosić kolejny program. (…) Mamy nadzieję, że to działanie znacznie podniesie retencjonowanie wody właśnie w obszarach rolnych, około 1000 urządzeń wodnych będzie przebudowanych” – powiedział Gróbarczyk.

Dodał, że realizacja tego programu będzie o tyle trudna, że każda przebudowa wymaga projektu, pozwolenia środowiskowego i pozwolenia na realizację inwestycji.

1 mld do wydatkowania, na jedno zadanie tylko 10 mln zł

“Komisja Europejska ustaliła, że na zamknięte zadanie możemy przeznaczyć tylko 10 mln zł. Więc proszę zwrócić uwagę, jeśli do wydatkowania jest około 1 mld zł, to ile tych przetargów trzeba przeprowadzić” – zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że program zwiększenia możliwości retencyjnych na obszarach rolnych zaplanowany został do połowy 2025 roku.

Gróbarczyk dodał, że obecnie sytuacja w obszarach rolnych, jeśli chodzi o poziom wilgotności gruntów, jest alarmująca, ale jeśli taka jak teraz aura pogodowa się utrzyma, to niedługo będzie niebezpieczna.

“Obecnie ta wilgotność kształtuje się w granicach 30 proc., jeśli chodzi o powierzchniowe warstwy gleby. Liczyliśmy, że deszcze zaczną się trochę wcześniej, tak przynajmniej wskazywały oceny IMiGW. Niestety mamy przesunięcie na okres późniejszy, a więc pierwsze dni kwietnia, gdzie powinny się rozpocząć deszcze” – stwierdził Gróbarczyk.

Czytaj więcej

Skomentuj