Projekt ustawy o dochodach samorządów

Projekt ustawy o dochodach samorządów
KK/PAP
15.07.2024, o godz. 8:13
czas czytania: około 3 minut
0

W najbliższych kilku dniach zostanie opublikowany projekt ustawy o dochodach samorządów, wprowadzający reformę ich finansowania – powiedziała w piątek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że projekt będzie zawierał symulacje finansowe dla każdego samorządu oddzielnie. Jeszcze nie można przedstawić szacunków skutków finansowych proponowanych przepisów, bo nadal trwają wyliczenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W piątek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk odpowiadała na pytanie o zaawansowanie prac nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który wprowadza reformę finansowania samorządów.

– Jesteśmy na końcówce przygotowania przepisów tej ustawy. Oceniam, że jesteśmy na takim etapie, że w pierwszych dniach przyszłego tygodnia ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ukaże się jako ustawa przekazana do uzgodnień w normalnej procedurze legislacyjnej – powiedziała Majszczyk.
Dodała, że projekt zostanie przekazany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu i tam będzie opiniowany.

– Jeśli chodzi o wyliczenia i symulację dochodów samorządów dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, to chciałam zadeklarować, że w ocenie skutków regulacji tej ustawy będą przedstawione skutki tych zmian dla każdej jednostki samorządu oddzielnie. Każda z nich będzie mogła się odnaleźć i sprawdzić przełożenie tych zmian na ich sytuację finansową. Będzie to zaprezentowane w taki sposób, że zostaną podane symulacje w sytuacji, gdyby nie zostały wprowadzone żadne zmiany oraz obok symulacje dochodów, jakie te jednostki uzyskają, jeżeli ustawa zostanie przez wysoką izbę przyjęta – powiedziała wiceminister finansów. Dodała, że jeszcze nie może przedstawić szacunków skutków finansowych proponowanych przepisów, bo nadal trwają wyliczenia.

Waloryzacja

Jak wynika z informacji zawartej w wykazie prac programowych i legislacyjnych rządu, w projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego proponuje się, aby dochody samorządów z tytułu PIT i CIT liczone były jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST (obecnie dochód samorządów z tytułu PIT i CIT naliczany jest od podatku należnego danej JST). Co do zasady byłby to dochód podatników z ostatniego najbardziej aktualnego roku, za który dane o dochodach podatników są dostępne. Jednocześnie dochód podatników PIT/CIT byłby waloryzowany do warunków roku budżetowego.

W informacji dodano, że każda kategoria samorządu terytorialnego będzie miała określony procentowy udział w dochodach podatników PIT i CIT oraz że proponuje się rozszerzenie obecnego katalogu dochodów z PIT, w których samorządy terytorialne partycypują, również o podatek pobierany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Potrzeby finansowe

Projektowana ustawa wprowadza, zamiast obecnych części subwencji ogólnej, pojęcie potrzeb finansowych JST, które to potrzeby będą podlegać finansowaniu zwiększonymi dochodami z tytułu PIT i CIT i w mniejszym stopniu subwencją ogólną. Potrzeby finansowe będą elementem kalkulacyjnym do ustalenie subwencji ogólnej z budżetu państwa.

W informacji dodano, że proponuje się uwzględnianie następujących potrzeb finansowych: wyrównawczych (chodzi o wyrównywanie różnic w dochodach oraz uwzględnienie potrzeb wydatkowych samorządów), oświatowych (obejmujących także edukację przedszkolną), rozwojowych (dotyczą inwestycji) oraz ekologicznych i uzupełniających.

W projektowanej ustawie zakłada się także wydzielenie miast na prawach powiatu jako odrębnej kategorii samorządów, korzystających z finansowania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024