Projekt ustawy regulujący gospodarkę ściekami w gminach oraz poprawiający jakość wód w kąpieliskach przyjęty przez komisje sejmowe

Projekt ustawy regulujący gospodarkę ściekami w gminach oraz poprawiający jakość wód w kąpieliskach przyjęty przez komisje sejmowe
PU
26.05.2022, o godz. 15:08
czas czytania: około 2 minut
0

Połączone komisje sejmowe przyjęły rządowy projekt ustawy regulujący gospodarkę ściekami w gminach oraz poprawiający jakość wód w kąpieliskach. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę podczas posiedzenia trzech komisji, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt ustawy ma na celu dostosowanie przepisów polskich do prawa unijnego, czyli tzw. dyrektywy ściekowej regulującej zasady odprowadzania ścieków w miastach oraz zarządzanie jakością wody w kąpieliskach.

– Zmiana przepisów umożliwi też zamknięcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz uniknięcie ewentualnych kar w przypadku skierowania przez Komisję Europejską sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Kary dla samorządów

Projekt ustawy określa też m.in. administracyjne kary pieniężne dla gmin, które nie dostosują się do wymogów dyrektywy, a także określa obowiązki gmin, w szczególności ewidencyjne i sprawozdawcze w zakresie gospodarowania nieczystościami ciekłymi. Nowa regulacja doprecyzowuje również zakres i procedury przyjmowania wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w samorządach.

Eliminują wątpliwości

Projekt zakłada także wyeliminowanie wątpliwości w zakresie formy przyznawanych dotacji Wodom Polskim z budżetu państwa i wprowadzenie możliwości przyznawania dotacji podmiotowych zamiast wyłącznie dotacji celowych, przewiduje również realizacje wniosków Najwyższej Izby Kontroli. Posłowie przyjęli projekt wraz z czterema poprawkami. Trzy z nich miały charakter redakcyjny, natomiast czwarta, jak wskazał zgłaszający poprawkę poseł PiS Artur Szałabawka, „usuwa wątpliwości dotyczące administracyjnych kar pieniężnych”. Ustawa – jak napisano w uzasadnieniu – wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 12, art. 2 pkt 2 i 8 oraz art. 10, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024