Prokurator Generalny obejmie bezpośrednim nadzorem postępowanie wyjaśniające ws. pożaru w Nowinach – powiedział podczas konferencji prasowej w Nowinach (Świętokrzyskie) Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

W niedzielę w podkieleckiej miejscowości doszło do pożaru nielegalnego składowiska odpadów, na którym były między innymi beczki z chemikaliami. Akcja gaśnicza trwała 19 godzin. Konieczne było ewakuowanie około 150 mieszkańców pobliskich osiedli.

– To, czy doszło do podpalania jest przedmiotem analizy odpowiednich służb. Wczoraj rozmawiałem z ministrem Zbigniewem Ziobro, który zapowiedziała, że jako prokurator generalny chętnie obejmie bezpośrednim nadzorem postępowanie wyjaśniające. Nie chciałbym być w skórze osoby, która to zrobiła, jeżeli okaże się, że to było podpalenie, to będziemy robić wszystko, aby takiego delikwenta postawić przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział wiceminister.

Trwają kontrole i badania

Paweł Ciećko, główny inspektor ochrony środowiska powiedział, że na miejscu monitorowana jest jakość powietrza. – Specjalny pojazd, laboratorium mobilne bada jakość powietrza i co się w tym powietrzu znajduje. Jeszcze są wykrywane śladowe pochodnych substancji, które znajdowały się w pojemnikach. W powietrzu stwierdzamy obecność ksylenu, kwasu azotowego – nie oznacza to, że norm są przekroczone – zaznaczył Ciećko.

Pobrano też próbki gleby, badane są także wody gruntowe.

Przyczyną poważnego pożaru, którym objęte było składowisko o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych było prawdopodobnie podpalanie. Informację o pożarze strażacy otrzymali w niedzielę przed godziną 15, pierwotnie wynikało z niej, że w Nowinach doszło do pożaru traw. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że pożarem objęte jest także składowisko. Dogaszanie pożaru trwało 19 godzin. Na miejscu pracowało 30 zastępów straży pożarnej. – Pożar został ugaszony. Jednak na miejscu cały czas pracują strażacy – powiedział w poniedziałek PAP Marcin Nyga, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.

Odpady zalegają w tym miejscu od lat

Składowisko niebezpiecznych odpadów utworzono sześć lat temu na podstawie zgody wydanej przez starostwo powiatowe. W 2018 r. policjanci i inspekcja ochrony środowiska odkryli, że przechowywane tam odpady są składowane niezgodnie z wydanym pozwoleniem. Właścicielowi firmy odpowiedzialnej za składowanie odpadów, 33-letniemu Łukaszowi P. prokuratura postawiła zarzut składowania odpadów wbrew przepisom ustawy o odpadach, “w sposób, który może zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka”.

Mężczyzna został zobowiązany do usunięcia składowiska. Wytoczono mu również sprawę karną, a w październiku ubiegłego roku P. został skazany na rok i trzy miesiące więzienia. Usunięciem odpadów miało zająć się starostwo powiatowe. Jednak ze względu na brak funduszy, odpady nie zostały posprzątane.

Wiceminister pytany przez dziennikarzy, czy za opieszałość w podejmowaniu działań zmierzających do uprzątnięcia składowiska powinni odpowiadać urzędnicy, odpowiedział, że “będzie to przedmiotem analiz”.

W wyniku pożaru konieczne było ewakuowanie około 150 mieszkańców pobliskich budynków. Część z nich noc spędziła u swoich rodzin. Około 50 osób nocowało w przygotowanym przez gminę schronisku Młodzieżowym w Nowinach. Prawdopodobnie dzisiaj wszyscy będą mogli wrócić do swoich domów.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Ozdoba: jak będziesz na każdej instalacji gdzie był pożar, to kiedy będziesz pracował. Kiedy będziesz ustalał???? Cieszymy się, że jesteś dopuszczony do Ziobry.

Skomentuj