Specjalny zespół śledczy ds. pożarów odpadów powołany przed miesiącem przez ministra sprawiedliwości zbada przyczyny ich występowania oraz sprawdzi, czy odpady były w tych miejscach gromadzone legalnie. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły materiały z prowadzonych aktualnie na terenie kraju 250 śledztw odnośnie nielegalnego postępowania z odpadami – 29 z nich dotyczy pożarów.
O tym, że zespół prokuratorów zbada przyczyny i okoliczności pożarów w punktach gromadzenia odpadów Prokuratura Krajowa informowała na początku czerwca. To jeden z elementów walki z patologiami, jaką zapowiedział rząd w związku z plagą pożarów, która przetoczyła się przez Polskę o ostatnim czasie.
Polecenie powołania specjalnej grupy prokuratorów wydał wówczas Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w celu zbadania wszystkich przypadków pod kątem ewentualnych podpaleń. Analiza spraw ma posłużyć również w określeniu czy między sprawami występują powiązania.
PK wyznaczyła miesięczny okres czasu za zebranie materiałów, które zostaną poddane szczegółowej analizie. Termin upłynął z końcem czerwca, a prokuratorzy biorą się do dalszej pracy. W pierwszej kolejności zgromadzone materiały posłużą do wypracowania jednolitego sposobu postępowania w związku z wykrytymi przestępstwami.
Prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej poinformowała, ze celem działań jest także określenie, czy zdarzenia mają znamiona przestępczości zorganizowanej.
– Koordynacja postępowań dotyczących pożarów ma służyć wymianie informacji między jednostkami prokuratury, a także między prokuraturą i policją celem ustalenia modus operandi, czyli sposobu działania w poszczególnych przestępstwach. Jej efektem może być ewentualne połączenie śledztw, albo ustalenie czy przestępstwa te zostały popełnione w warunkach przestępstwa zorganizowanego – wyjaśnia Bialik.
Dane szacunkowe wskazują, że z 76 tegorocznych pożarów 30 dotyczyło magazynów, 21 – wysypisk, 11 – składowisk odpadów, 10 – RIPOK-ów, a 4 – PSZOK-ów. W soboty i niedzielę wybuchło 30 pożarów.
Źródło: PAP
Komentarze (0)