Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przechwytuje deszczówkę i produkuje energię - nowatorska ławka poznańskich projektantów

Przechwytuje deszczówkę i produkuje energię - nowatorska ławka poznańskich projektantów
dom
14.08.2018, o godz. 11:27
czas czytania: około 2 minut
0

Polski zespół Sweco Consulting z Marią Dolniak i Januszem Mizernym na czele w ramach organizowanego przez The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) konkursu "Cities for our future" wymyślił nowatorską, ekologiczną ławkę REbench przechwytującą wodę deszczową. Projekt, który znalazł się na liście pięciu najlepszych, został wybrany spośród ponad 1200 zgłoszeń z całego świata.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

REbench, czyli „deszczowa ławka” młodych pracowników Sweco Consulting z Poznania dołączyła do ścisłego grona finalistów europejskiego etapu konkursu, organizowanego przez RICS w ramach jubileuszu 150-lecia istnienia organizacji. Konkurs “Cities for our future” (“Miasta dla naszej przyszłości”), organizowany we współpracy z UNESCO i Stowarzyszeniem Uniwersytetów Wspólnoty Narodów, zachęca młodych ludzi do prezentowania nowatorskich pomysłów, które pomagają rozwiązywać najpilniejsze problemy dotykające miasta w Europie i na świecie. W ramach konkursu napłynęło ponad 1200 zgłoszeń.

Inteligentna ławka

Ławka polskich projektantów ma za zadanie przechwytywać wodę deszczową (zwłaszcza podczas gwałtownych deszczy) i gromadzić ją w specjalnej warstwie retencyjnej oraz w zbiorniku umieszczonym pod siedziskiem (lub w gruncie). W rezultacie możliwe będzie zmniejszenie ilości i spowolnienie odpływu wody do kanalizacji, a także chłodzenie najbliższego otoczenia dzięki roślinności oraz odparowywaniu zgromadzonej wody.

Dodatkowym elementem ławki jest dach, który daje schronienie przed słońcem i deszczem, a jednocześnie zbiera deszczówkę i produkuje zieloną energię dzięki panelom fotowoltaicznym. Zmagazynowana energia elektryczna może służyć np. do ładowania smartfonów, zasilania ekranów LCD lub pompy do podlewania zieleni.

Wiele funkcji w jednym meblu

W zamyśle twórców ławka będzie mogła być wyposażona w kosze do segregacji odpadów, regał z książkami czy domki dla owadów. Może także stanowić element placu zabaw. Pełniłaby funkcje edukacyjne i podnosiła świadomość społeczną na temat zmian klimatycznych i sposobów łagodzenie ich skutków.

Pomysłodawcy mają świadomość, że jedna ławka nie rozwiąże problemu z zalewaniem miast podczas ulew i nie zlikwiduje suszy. Ma być jednak ideą, którą można będzie wykorzystywać w różnych miejscach nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jako jedno z rozwiązań dla błękitno-zielonej infrastruktury.

Pomysły na piątkę

Wśród pozostałych wyróżnionych warto wymienić Tijmana Dekkersa z Holandii, który zaproponował rozwój taniego i łatwego do skonstruowania systemu Delta X, pomagającego w przechwytywaniu wody deszczowej; Aitora Lópeza, który z zespołem z Universitat Politècnica de València z Hiszpanii zaproponował zmianę struktury ulic Mediolanu i wprowadzenie pojazdów autonomicznych w ciągu 30 najbliższych lat, co ma uwolnić miejsca parkingowe i zapewnić więcej zielonej przestrzeni; Marię Rosario Angrosino z Włoch, która zaproponowała projekt stworzenia cyfrowej platformy wiedzy w celu monitorowania i obrazowania w czasie rzeczywistym stanu zanieczyszczenia środowiska w Neapolu, a także Annę Budnikovą z Rosji, która opracowała technologię rozwiązania problemu niedoboru wody w Kazaniu opartą na pozyskiwaniu wilgoci z powietrza.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024