Przedsiębiorstwa wodociągowe pomagają Ukrainie

Przedsiębiorstwa wodociągowe pomagają Ukrainie
PU
04.03.2022, o godz. 11:03
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Leszczyńskie chcą wynająć mieszkanie dla rodziny z Ukrainy, otoczyć ją opieką, a w przyszłości zapewnić pracę w firmie jej członkom. W Chełmie wprowadzono tzw. bon komunalny, zwalania on uchodźców i osoby je goszczące z opłat za wodę i ścieki. To tylko niektóre z przykładów pomocy, jakiej udzielają przedsiębiorstwa wodociągowe uchodźcom z Ukrainy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Większość działań, które podejmują spółki wodociągowe w ramach pomocy Ukrainie to organizacja zbiórek darów. Zaangażowały się w nią m.in. Wodociągi Białostockie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Poznański Aquanet oprócz tego wysyła swoich wolontariuszy do wsparcia miejskich zbiórek. Są jednak i takie przedsiębiorstwa, które wprowadzają dodatkowe świadczenia na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Mieszkanie i praca w Lesznie

– Sprawa jest w toku. Udało się już wstępnie ustalić nowe mieszkanie, które będziemy chcieli w imieniu Wodociągów Leszczyńskich wynająć, opłacić czynsz i inne opłaty minimum do końca tego roku lub dłużej, w zależności od sytuacji, i przeznaczyć np. dla 4-osobowej rodziny, wskazanej przez MOPR w Lesznie – mówi Rafał Zalesiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.

Przedsiębiorstwo zaopiekuje się tą rodziną, także prawnie, zaopatrzy w niezbędny sprzęt, zbierze potrzebne rzeczy.

– Nie jest wykluczona także praca w MPWiK dla jej członków w zależności od potrzeb i kwalifikacji, tak aby pomóc im stanąć na nogi i rozpocząć nowe normalne życie w naszym mieście i kraju – mówi Rafał Zalesiński.

Zbiórka darów

Spółka uruchomiła również akcję Solidarni z Ukrainą. Punkt zbiórki potrzebnych rzeczy dla Ukrainy działa w siedzibie leszczyńskich wodociągów przy ul. Lipowej. Od godz. 7.00 do 15.00 w każdym dniu roboczym dostarczać można wszelką pomoc, w tym między innymi pieluchy, mokre chusteczki, mleko modyfikowane, koce, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, środki czystości i higieny osobistej, wodę mineralną (najlepiej zgrzewki), środki opatrunkowe, środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, latarki, baterie, żywność z długim terminem przydatności, turystyczne butle gazowe, powerbanki, zestawy pierwszej pomocy, ręczniki, ciepłe ubrania (w tym dla małych i średnich dzieci), jedzenie dla dzieci, słodycze, herbatę, kawę, karmę dla zwierząt, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy. Wszystkie dary są magazynowane, sortowane i dostarczane busami do siedziby Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności.

Przyjmujesz uchodźców, nie płacisz za wodę i ścieki

Zwolnienie z opłat za wodę i ścieki dla osób przyjmujących obywateli z Ukrainy wprowadziło z inicjatywy prezydenta Chełma Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To tzw. bon komunalny dla osób i podmiotów przyjmujących nieodpłatnie uchodźców z Ukrainy. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest złożenie w biurze obsługi klienta przy ul. Wołyńskiej 57 wniosku o zwolnienie z opłat z tytułu dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków oraz podpisanie stosownej umowy. W ramach zwolnienia nastąpi umorzenie bieżących należności za usługi dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym udostępniono lokal na potrzeby mieszkaniowe obywateli Ukrainy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024