1 / 3

Jak co roku o tej porze, w Rybniku już wkrótce zapanuje odświętny klimat. Będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, świetlne dekoracje ulic i placów i cieszące się rok temu ogromnym powodzeniem – koło widokowe.

Już kilka dni temu, w różnych punktach miasta pracownicy rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej rozpoczęli wieszanie świątecznych dekoracji.

– W tym roku ustawimy lub przyozdobimy ok. 40 choinek, na których zawiesimy ok. 2000 szt. bombek i 1700 szt. innych elementów dekoracyjnych – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej. – Ponadto zawiesimy ok. 4000 mb sznurów świetlnych, 140 elementów nasłupowych, 12 elementów pomiędzy elewacjami, przyozdobimy fontanny i ustawimy dwie stajenki – wymienia.

Tegoroczne nowości

Wśród tegorocznych nowości znajdzie się 40 szt. elementów nasłupowych w kształcie choinki w dzielnicach miasta, nowa dekoracja ul. Korfantego i Zamkowej oraz scenka świetlna z ławeczką na rynku. Na rynku staną też sanie z reniferami.

Rynkowa choinka – która ustrojona zostanie w kolorach niebiesko-srebrnych – to w tym roku jodła kalifornijska, o wysokości ok. 10 m. Do śródmieścia przyjedzie z dzielnicy Gotartowic, z ul. Jutrzenki.

Oświetlenie na Rynku i jego okolicach włączone zostanie w sobotę 4 grudnia, w dzielnicach światełka zapalne będą sukcesywnie do 21 grudnia.

Jarmark na rynku

Świąteczny klimat poczujemy w Rybniku już 26 listopada, kiedy to na rynku ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Na płycie rynku ustawionych zostanie ponad 10 stanowisk z różnorodnym asortymentem, jak również domek “wiatrak” z grzanym winem.

“Koło widokowe”

Do Rybnika powróci ubiegłoroczna atrakcja – koło widokowe. Będzie ono czynne codziennie (za wyjątkiem 24 i 25 grudnia).

– Koło wjedzie na płytę rynku w piątek, 19 listopada w godzinach wieczornych, a jego montaż potrwa kilka kolejnych dni – mówi Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury. – W sobotę, 20 listopada rano rozpocznie się montaż jarmarkowego “wiatraka”, a od poniedziałku ustawiane będą domki handlowe. Całość ruszy 26 listopada i w przypadku świątecznych stoisk czynna będzie do 23 grudnia, zaś domek-wiatrak i koło widokowe zostaną na rynku do 9 stycznia 2022 roku – dodaje J. Wójcik.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Świąteczny klimat poczujemy także w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, z okazji finalizacji prac na Szybie Kościuszko. Szyb zostanie podświetlony, zwiastując nowy początek tego miejsca. Dekoracja rozbłyśnie 4 grudnia z okazji Barbórki.

Czytaj więcej

Skomentuj