Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przestępstwa przeciwko środowisku i przestępstwa "vatowskie” pod lupą prokuratora

Przestępstwa przeciwko środowisku i przestępstwa
R.G.
10.04.2024, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej dwa zespoły, których zadaniem jest opracowanie kompleksowych raportów dotyczących przestępczości przeciwko środowisku, a także "przestępczości vatowskiej". W skład zespołów weszli wyspecjalizowani prokuratorzy. Raporty mają powstać w ciągu najbliższych 4 miesięcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zespół do opracowania raportu o rozwoju i zwalczaniu przestępczości skierowanej przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym ma dokonać analizy wszystkich postępowań dotyczących przestępstw przeciwko środowisku określonych w rozdziale XXII Kodeksu Karnego, a także przestępstw przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym przewidzianych w 14 wymienionych w zarządzeniu ustawach szczególnych, w tym w ustawie o ochronie przyrody, o ochronie zwierząt, o rybactwie śródlądowym oraz w ustawach: Prawo Wodne, Prawo Łowieckie oraz Prawo Geologiczne i Górnicze.

Charakterystyka i metody zwalczania

Efektem działania zespołu ma być ustalenie charakterystyki „przestępczości przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym”, kierunków jej rozwoju, metod i sposobów działania sprawców, a ponadto wypracowanie skutecznych sposobów zwalczania ww. przestępczości, przy uwzględnieniu zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych.

Zadaniem zespołu jest też wypracowanie kompleksowego raportu, który poza powyższymi kwestiami, powinien zawierać dane dotyczące stosowanych zabezpieczeń majątkowych, środków zapobiegawczych, aktów oskarżenia, podejmowanych przez prokuratorów działań o charakterze pozakarnym, jak również propozycje zmian mających na celu poprawę skuteczności zwalczania ww. przestępczości.

W skład prokuratorskiego zespołu weszli: Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand (kierownik zespołu) oraz prokuratorzy Ewa Burdzińska i Paweł Wilkoszewski.


 

Już 22 kwietnia dowiedz się więcej na temat zadań organów samorządowych w zakresie kontroli i działań pokontrolnych dotyczących gospodarki odpadami: kontroleodpadow.abrys.pl


 

Wyłudzenia podatku VAT

Drugi zespół zajmie się opracowaniem raportu o rozwoju i zwalczaniu przestępczości związanej z procesem nienależnego wyłudzania podatku VAT, a także innych oszukańczych uszczupleń podatkowych.

Zespół ma przeanalizować wszystkie postępowania dotyczące wyłudzenia podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń, które były prowadzone od marca 2016 r. do 31 grudnia 2023 r.

Celem zespołu jest ustalenie charakterystyki „przestępczości vatowskiej”, kierunków jej rozwoju, metod i sposobów dokonywania wyłudzeń, jak również określenie wysokości poniesionej przez Skarb Państwa szkody.

Zespół ma także opracować konkretne sposoby zwalczania ww. przestępczości przy uwzględnieniu zmieniających się realiów ekonomicznych i nowoczesnych metod poboru podatku.

Wskazania ujęte w raporcie

Rezultatem działania powyższego zespołu powinien być raport, który poza wyżej wskazanymi kwestiami, powinien też zawierać dane dotyczące stosowanych zabezpieczeń majątkowych, środków zapobiegawczych, liczby aktów oskarżenia, jak również propozycje zmian umożliwiających poprawę skuteczności zwalczania ww. przestępczości.

W skład Zespołu weszli: Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski (kierownik zespołu) oraz prokuratorzy Agata Piasny i Tomasz Piekarski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024