1 / 6

Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało konińską przestrzeń publiczną za najlepszą w Wielkopolsce. Nagrodę przyznano podczas targów Budma 2020 w Poznaniu. Wygrała rewitalizacja skweru wokół najstarszego słupa drogowego w Polsce.

Konin otrzymał nagrodę za „Zagospodarowanie otoczenia konińskiego słupa drogowego”.

Kapituła konkursu doceniła nieszablonowe podejście do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni miejskiej oraz oryginalny pomysł ekspozycji zabytku z użyciem nietypowo zastosowanych wysokiej jakości materiałów. W efekcie wykreowano warte odwiedzenia miejsce dialogu współczesności z historią.

Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina podkreślił, ze jest bardzo dumny z nagrody. – Po pierwsze dlatego, że została przyznana przez specjalistów mających wielkie doświadczenie w kreowaniu miejskiej przestrzeni. Po drugie, bo ten ważny dla mieszkańców symbol miasta wymagał od projektantów i samorządu niezwykłej wrażliwości na dziedzictwo kulturowe, jakie ze sobą niesie – powiedział Witold Nowak.

Koniński słup drogowy, z wyrytą po łacinie inskrypcją, pochodzi z XII w. Jest to najstarszy zabytek Konina. Miał wyznaczać połowę odległości między Kaliszem a Kruszwicą na szlaku handlowym. W ramach prac cały skwer uporządkowano – otoczenie słupa stanowi gładka powierzchnia trawy poprzecinana wijącą się ścieżką ekspozycyjną. Poprzez tego typu działanie  podkreślono pierwotną funkcję słupa jako znaku drogowego. Ścieżka została wykonana z bardzo wytrzymałej na warunki atmosferyczne blachy, na której laserowo wycięto inskrypcję.

Jak informuje Towarzystwo Urbanistów Polskich, na tegoroczny konkurs przysłano 13 zgłoszeń dla 12 przedsięwzięć. Drugie miejsce zajął projekt modernizacji Placu Wolności w Czarnkowie.  Z kolei wyróżnienie otrzymał Poznań za rozbudowę ul. Św. Marcin.

Czytaj więcej

Skomentuj