Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - konferencja

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - konferencja
01.10.2012, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
0

We Wrocławiu trwa dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa - Przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Najnowsze dane statystyczne GUS  wskazują, że na początku 2011 r. na blisko 15 mln mieszkańców wsi, dostęp do zbiorczej sieci kanalizacyjnej miało niecałe 25% ludności, a do oczyszczalni ścieków (poprzez sieć i dowożenie) – jedynie 29% ludności wsi. Liczba indywidualnych wiejskich oczyszczalni ścieków szacowana była oficjalnie na 61 tys., co mogło zapewnić odpowiedni poziom sanitacji kolejnym 200-250 tys. osób. Wynika z tego, że około 10 mln ludzi w Polsce oczekuje na poprawę warunków odprowadzania i oczyszczania ścieków bytowych. Póki co korzystają ze zbiorników bezodpływowych (szamb), najczęściej z nielegalnym rozsączaniem do gruntu. Potwierdzają to m. in. wyniki kontroli urzędów gmin i NIK na terenach niezurbanizowanych.

Realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych tylko nieznacznie poprawi tę sytuację, gdyż dotyczy głównie aglomeracji powyżej 2 tys. równoważnych mieszkańców. Budowa sieci kanalizacyj­nych na terenach niezurbanizowanych o rozproszonej zabudowie jest droga i często społecznie nieakceptowana, gdyż inwestycje wykonane z częściową pomocą środków unijnych wymagają uwzględnienia w cenie wody i ścieków kosztów amortyzacji – tym większych, im droższa jest inwestycja. Lepszym rozwiązaniem są wówczas przydomowe oczyszczal­nie ścieków, których liczba dynamicznie rośnie, ale nadal jest u nas stosunkowo niewielka. Szacuje się, że w najbliższych pięciu latach powstanie w kraju drugie tyle indywidualnych oczyszczalni, co i tak w sumie stanowić będzie tylko połowę liczby takich oczyszczalni eksploat­owanych w Turyngii (Niemcy), liczącej zaledwie 2,3 mln ludności.

– Tak dynamiczny wzrost wymaga wsparcia nie tylko finansowego, ale i merytorycznego. Mamy już w kraju ponad dwudziestoletnią praktykę w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji przydomowych oczyszczalni. Korzystamy też z doświadczeń innych, pamiętając o wymaganiach stawianych przez Unię Europejską. W wielu krajach odbywają się cyklicznie konferencje naukowo-techniczne, poświęcone indywidualnym systemom oczyszczania ścieków; prowadzi się też szkolenia projektantów i wykonawców, a także użytkowników przydomowych oczyszczalni. Wydaje się, że także w Polsce  konieczna jest  lepsza wymiana informacji, tak, aby użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków byli z nich zadowoleni przez przynajmniej 15-20 lat. Jest to m. in. celem październikowej konferencji we Wrocławiu, na którą serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych – mówi prof. dr hab. inż. Ryszard Błażejewski, przedstawiciel rady programowej konferencji.

Konferencja odbędzie się we wrocławskim Hotelu Haston City. Organizatorem Konferencji jest firma ABRYS z Poznania.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024