Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Przydomowe oczyszczalnie zagrażają Stanom Zjednoczonym

Przydomowe oczyszczalnie zagrażają Stanom Zjednoczonym
band
15.02.2016, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Nieszczelne i nieskuteczne przydomowe systemy oczyszczania lub przechowywania ścieków są poważnym źródłem zanieczyszczeń na obszarze całego USA. Władze lokalne i stanowe szukają najlepszego rozwiązania tego problemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Niepoprawnie funkcjonujące urządzenia powodują zanieczyszczanie wód gruntowych, a nawet powierzchniowych i przybrzeżnych. Problemem są zarówno nieszczelne szamba oraz kanalizacja, jak i przestarzałe przydomowe oczyszczalnie ścieków, których działanie często opiera się jedynie na filtrowaniu ścieków przez warstwy piasku, żwiru i gleby. Tym samym część zanieczyszczeń, z których szczególnie groźny jest azot, trafia do wód gruntowych.

Lokalne i regionalne władze nie mają aktualnych danych dotyczących użytkowników i właścicieli konkretnych instalacji ani wiedzy na temat miejsc, w których one funkcjonują. Prowadzi to do braku odpowiedniego nadzoru nad całym systemem indywidualnego przechowywania i oczyszczania ścieków. Jednocześnie rozległe przedmieścia miast oraz rozproszone gospodarstwa domowe na obszarach wiejskich powodują, iż budowa systemów kanalizacji ze sprawnie działającymi oczyszczalniami ścieków przerasta możliwości władz lokalnych i stanowych. Kosztów tych nie są w stanie ponieść również właściciele nieruchomości. Alternatywą dla kanalizacji mają być przydomowe oczyszczalnie ścieków, stosujące najlepsze dostępne technologie oczyszczania. To, niestety, również jest rozwiązaniem kosztownym.

Różne stany podejmują próby poradzenia sobie z problemem. Maryland uchwalił ustawę o redukcji azotu w 2009 r. i wymaga, aby najlepsza dostępna technologia usuwania azotu była instalowana w nowych budynkach oraz podczas remontu starych systemów. Na Long Island rozpoczęto rozbudowę kanalizacji i za aż 383 mln dol. podłączono do niej jedynie 10 tys. gospodarstw domowych. Z kolei w Orleans na Cape Cod (Massachusetts) wokół szamb buduje się bariery z wiórów drzewnych, które wchłaniają azot. Eksperymentalna technologia jest badana i finansowana przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Więcej informacji ze świata wodociągów i kanalizacji można znaleźć w miesięczniku “Wodociągi-Kanalizacja”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024