Mieszkańcy stolicy wybrali wzór nowej ławki miejskiej. Do 2020 r. pojawi się ich przynajmniej 600. W planach jestr zakup kolejnych 700.

Choć Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał już umowę z wykonawcą, który ma dostarczyć nowe miejskie meble, mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać swoje uwagi do prototypów, które wkrótce pojawią się w przestrzeni stolicy. Nowa ławka warszawska została wybrana spośród czterech finalnych ofert. Dostawcą będzie firma Investim, która zrealizowała projekt Towarzystwa Projektowego Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski.

Przy wyborze nowego mebla miejskiego komisja kierowała się nie tylko kwestiami wyglądu, ale również wygodą i funkcjonalnością. W tym celu o zdanie zostali zapytani przedstawiciele Warszawskich Rad Seniorów, pełnomocnika Warszawy ds. dostępności, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz autorzy opracowania „Usiądziesz? Co sprawia, że na ławkach chce się siedzieć”.

– Wybierając nowe miejskie ławki sugerowaliśmy się opiniami warszawiaków. To właśnie oni pomogli nam zdecydować się na jeden z czterech zaproponowanych projektów. Teraz ławki będą prototypowane i pojawią się w kilku miejscach. Czekamy na sygnały mieszkańców nie tylko na temat wygody użytkowania tych mebli miejskich, ale również informacje, gdzie nowe ławki są potrzebne – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W sumie na warszawskie ulice trafić ma przynajmniej 600 metalowo-drewnianych ławek w trzech rodzajach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników, z oparciem i podłokietnikami. W umowie zawarta została opcja zamówienia kolejnych 700 sztuk. W tej chwili trwa prototypowanie nowego mebla –  pojedyncze egzemplarze przedprodukcyjne pojawiać będą się w przestrzeni stolicy. Ustawione zostaną w najbardziej ruchliwych miejscach. Mieszkańcy będą mogli jeszcze przez jakiś czas, zanim ostateczna forma mebla zostanie ustalona, zgłaszać swoje uwagi.

– Pierwsze ławki chcemy ustawić już we wrześniu. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej musimy być jednak pewni, że stawiamy produkt o najwyższej jakości, spełniający oczekiwania mieszkańców – mówi Marek Piwowarski, dyrektor ZZW. – W miarę napływu zgłoszeń miejsc, w których mieszkańcy widzą nowe ławki, będziemy podejmować decyzje o ewentualnym zwiększeniu zamówienia. W zanadrzu mamy również projekty dla ławek do odpoczynku na stojąco, a także plenerowych przewijaków dla niemowląt. Teraz czekamy tylko na informacje o potrzebach mieszkańców.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj