Przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych? We wtorek rząd zajmie się nowelą ustawy

Przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych? We wtorek rząd zajmie się nowelą ustawy
MŁ/PAP
28.02.2023, o godz. 11:35
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas wtorkowego posiedzenia, rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o aplikacji mObywatel, zakładającym zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, a także m.in. projektem noweli ustawy mającej prowadzić do przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych. W szczególności chodzić ma o inwestycje liniowe w zakresie inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronach rządowych, na wtorkowym posiedzeniu ministrowie rozpatrzą m.in. projekt ustawy o aplikacji mObywatel, zakładający, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane przez państwo na równi z dokumentami w aplikacji. Dokumenty tradycyjne będą nadal obowiązywały.

Nowela ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie i innych ustaw

Rząd ma zająć się m.in. projektem noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie i innych ustaw, która ma prowadzić do przyspieszenia procedur wydawania decyzji środowiskowych dla określonych inwestycji. W szczególności chodzić ma o inwestycje liniowe w zakresie inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśliło w uzasadnieniu, że przewidziane w projekcie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procedur inwestycyjnych.

Inwestycje strategiczne czyli jakie?

W projekcie wprowadzono określenie „inwestycje strategiczne” na przedsięwzięcia, w przypadku których w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej, nie bada się zgodności lokalizacji z ustaleniami planu zagospodarowania.

Projekt rozszerza też katalog inwestycji uznanych za „inwestycje strategiczne” o linie tramwajowe i metro, przedsięwzięcia wymagające koncesji na wydobywanie kopalin, na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów.

Elektrownie szczytowo-pompowe

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się także zająć projektem specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według MKiŚ ich budowa jest niezbędna, by skutecznie zarządzać energią z odnawialnych źródeł energii (OZE). Projekt przewiduje, że budowa lub przebudowa ESP zostanie dopisana do listy inwestycji celu publicznego. Ustawa ma być nadrzędna w stosunku do przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Prawo
css.php
Copyright © 2024