Ponad 106 mln zł dotacji z Unii Europejskiej przekazał Zarząd Województwa Podlaskiego na projekty związane z termomodernizacją budynków. Blisko 10 mln zł z tej kwoty trafiło do Suwałk.

W rezultacie dofinansowania gruntowny remont przejdzie m.in. pięć suwalskich przedszkoli. Na ten cel Suwałki przeznaczą ponad 7 mln zł z Unii Europejskiej, a cała inwestycja pochłonie w sumie ponad 10 mln zł.

Dzięki termomodernizacji do końca przyszłego roku wszystkie miejskie przedszkola będą wyremontowane. Prace budowlane polegać będą na ociepleniu ścian zewnętrznych, ścian w gruncie, stropodachów i stropów, podłóg, częściowo stolarki drzwiowej i okiennej, montażu instalacji fotowoltaicznych, wymianie opraw oświetleniowych na energooszczędne oraz montażu systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Planowane zmiany, wynikające z opracowanych dla budynków audytów energetycznych, podniosą efektywność energetyczną obiektów, obniżą zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną, co obniży koszty eksploatacji placówek podwyższy estetykę budynków.

Suwałki pozyskały także ponad 2 mln zł z funduszy unijnych na kompleksową modernizację trzech kamienic przy ul. Tadeusza Kościuszki. Prace będą polegały na izolacji ścian zewnętrznych, podłóg i dachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.

Oprócz tego wyremontowane zostaną elewacje budynków, wykonane będą instalacje centralnego ogrzewania z likwidacją istniejących pieców. Oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne. Prace powinny zakończyć się w listopadzie 2020 r, a ich szacowana ogólna wartość to ok. 2,5 mln zł.

🔴 Na Żywo: Ponad 106 milionów na #AkcjaTermomodernizacja.

🔴 Na Żywo: Ponad 106 milionów na #AkcjaTermomodernizacja.

Gepostet von Województwo Podlaskie am Dienstag, 15. Oktober 2019

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj