W Szczecinie i Poznaniu trwają nabory wniosków na dofinansowanie do remontów mieszkań komunalnych. Ich najemcy mogą liczyć na kwotę do 10 tys. zł.

W stolicy województwa zachodniopomorskiego pieniądze można przeznaczyć na remont toalety, łazienki lub kuchni wraz z rozprowadzeniem instalacji i montażem urządzeń (gdy dotychczas w mieszkaniu nie było takiego pomieszczenia) lub wymianę źródeł ogrzewania na gazowe, elektryczne lub pochodzące z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 7,5 tys. zł.

W Szczecinie bez podwyższonego czynszu

Jak informuje szczeciński magistrat, najemca, który wykona remont nie będzie miał z tego tytułu podwyższonego czynszu. Wnioski można składać w siedzibach zarządców : ZBiLK, Szczecińskie TBS, TBS „Prawobrzeże”.

Program Małych Ulepszeń funkcjonuje w Szczecinie od ponad 20 lat, do tej pory miasto przeznaczyło na niego około 4 mln zł, za które wykonano ponad tysiąc remontów.

Poznań głównie dla seniorów

Do końca marca wnioski w pilotażowym programie „Minigranty dla seniora” przyjmuje też poznański zarząd komunalnych zasobów lokalowych. Dzięki programowi można zyskać pieniądze na drobne remonty miejskich mieszkań zamieszkałych przez poznańskich seniorów.

Program skierowany jest dla osób powyżej 65 roku życia spełniających kryterium dochodowe, osób samotnych lub małżeństw lub związków partnerskich, gdzie jeden z małżonków/partnerów, na dzień złożenia wniosku ukończył 65 rok życia.

Kwota dofinansowania to maksimum 10 tys. zł, które możne zostać przeznaczone na: wymianę okien lub drzwi, montaż drzwi antywłamaniowych (także dodatkowych zabezpieczeń, wizjerów) lub renowację zabytkowych, montaż czujników dymu. Remont łazienki może objąć wymianę wanny na kabinę prysznicową dla osoby starszej, ze sprzętem przystosowanym dla osób w podeszłym wieku; wymiana (w razie konieczności) instalacji wodnej, elektrycznej, modernizację instalacji grzewczej, wymianę gazowego podgrzewacza wody na elektryczny; zamontowanie sprzętu pomocniczego ułatwiającego poruszanie się i korzystanie ze sprzętów w łazience lub toalecie.

W grę wchodzi też likwidacja barier architektonicznych, instalacja nocnego oświetlenia (sypialnia, łazienka/wc) włączanego przez czujnik ruchu, montaż poręczy do samodzielnego poruszania się po mieszkaniu, wymiana niesprawnej kuchni gazowej na elektryczną lub bezpieczną gazową, ale także na praca jak np. malowanie ścian lub odtworzenie glazury.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj