1 / 2

Na początku maja zostanie uruchomiona najsłynniejsza w Gliwicach fontanna z trzema faunami. Od lipca ubiegłego roku wodotrysk przechodzi renowację. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem misy pod popularne „diabełki”.

Pod namiotem rozstawionym przed budynkiem Urzędu Miejskiego, trwają prace przygotowawcze do montażu pierwszego elementu – kamiennej misy. Chwilę później zostaną zamontowane „diabełki”, które od lipca 2016 r. przebywają w pracowni konserwacji zabytkowej architektury dr Mzyka w Tarnowskich Górach.

– Zakres prac konserwatorskich był szeroki. Przede wszystkim trzeba było zająć się spękaną misą fontanny, która przepuszczała wodę do fundamentów. To groziło destabilizacją obiektu. Teraz całość będzie znajdowała się nieco wyżej, zgodnie z oryginalnym zamysłem projektanta. Wykonano nowe fundamenty z solidną izolacją, zmodernizowano instalację wodną, odnowiono cokół wraz ze wszystkimi zdobieniami, powierzchnię rzeźby zabezpieczono i pokryto patyną w kolorze starego brązu – wylicza Marzena Sosnowska z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Zmodernizowana fontanna zacznie cieszyć oczy przechodniów już w maju.

Fontanna z trzema faunami powstała w 1928 r. Została odlana w Hucie Gliwice. Ustawiono ją na zakończenie budowy dawnego hotelu „Dom Górnośląski”. Tańczące fauny postawiono na cylindrycznym cokole z ornamentem z motywem baranich głów i festonów.

Wodotrysk co prawda nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jest chroniony pod względem konserwatorskim ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zakres prac był konsultowany z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Modernizacja kosztowała ponad 130 tys. zł i została sfinansowana z budżetu miasta.

Czytaj więcej

Skomentuj