1 / 4

Park Dolinka to prawie 9 hektarów pięknego, urozmaiconego terenu z wodospadami, starodrzewiem i rzeką. Na przestrzeni najbliższego roku powstanie tu park wypoczynku i rekreacji oferujący relaks, rekreację i zabawę dla osób w każdym wieku, przy jednoczesnym zachowaniu walorów parku. Wartość projektu to ponad 10 mln zł.

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski podpisał własnie umowę dofinansowania na rewitalizację Parku Dolinka. Wartość projektu wynosi 10 462 032,46 zł, przy czym kwota unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury to 8.888 477, 59 zł.

Tego samego dnia prezydent podpisał specyfikację przetargową, co oznacza, że w zasadzie od razu przystąpiono do realizacji projektu. Zgodnie z ogłoszonym przetargiem do 15 czerwca Elbląg czeka na oferty od wykonawców inwestycji. Wyłoniony wykonawca będzie miał 12 miesięcy od podpisania umowy na zrealizowanie tego zadania.

Jak zapowiada prezydent Elbląga – Park Dolinka po rewitalizacji ma być miejscem, które umożliwi wypoczynek i rekreację w środku miasta. Cały park podzielony ma być na strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Wśród atrakcji dla dzieci przewidziano kilkadziesiąt różnego rodzaju urządzeń zabawowych podzielonych na grupy wg wieku użytkowników (dla dzieci do lat 3, dla dzieci w wieku 3-5 lat i powyżej 5 lat). Znajda się tam m.in. bujaki, karuzele, huśtawki, labirynty, pływająca podłoga, trampoliny, tunele czy centrum wspinaczkowe. Ponadto zaplanowano też tzw. “plac zabaw górka” – znajdą się na nim zestaw startowy z trzema zjeżdżalniami, 4 zjeżdżalnie rurowe, 2 zjazdy linowe, duży zestaw parku linowego, trapy, liny do wspinaczki i słupki do skakania, zestaw zabawowy pierzeja

W zrewitalizowanym parku znajdzie się również strefa street-workoutu z wyposażonymi w stoły piknikowe, leżaki i stoły do ping-ponga czy szachów strefami relaksu. W koncepcji rewitalizacji nie zapomniano też o strefie dla seniorów – mają tam się znaleźć stoły i ławy biesiadne, pergole, podest do tańca, grill ale i urządzenia siłowni plenerowej.

– Wśród wyposażenia stref dla dzieci odnajdą Państwo także elbląskie akcenty, np. zabawki w formie naszego tramwaju Ogórka, czy pierzeję ulicy staromiejskiej. Oprócz stref dla dzieci, młodzieży i seniorów powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, około 5 kilometrów, wykonane zostaną nasadzenia zieleni i trawników oraz regeneracja już istniejących trawników, wykonany zostanie również monitoring parku. Przebudowany zostanie także istniejący amfiteatr z przeznaczeniem na kameralne wydarzenia, dostosowane do otoczenia.  Niespodzianką będzie też nowa plaża przy rzece, między strefami dla dzieci i seniorów – poinformował prezydent Elbląga i dodał, że powstająca w parku nowa infrastruktura będzie zgodna z najnowszymi trendami związanymi z ekologią. Dotyczy to wkomponowania w krajobraz , wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu, materiałów, kolorystyki czy nasadzeń – zakończył Witold Wróblewski.

Czytaj więcej

Skomentuj