1 / 3

Parku Ludowy w Lublinie zyskuje nowe oblicze – widoczne są już efekty prowadzonej rewitalizacji.

Wyznaczone są już wszystkie naturalne tory rowerowe, gotowe są murki przy schodach głównych przy ul. Piłsudskiego, a także konstrukcja kładki przez Bystrzycę, która czeka na ostatnie zabezpieczenia przed korozją, montaż balustrad i drewnianego podestu. Trwają intensywne prace przy wymianie gruntu i wykonywaniu stabilizacji pod alejki. Ma to związek z wprowadzoną zmianą technologii wzmocnienia alejek parkowych dla spełnienia parametrów nośności.

Nad rzeką Bystrzycą powstaje przystań kajakowa, schody i zejście do wody. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa ogrodzenia wybiegu dla psów. W zakresie robót instalacyjnych – w 95 proc. gotowe są rurociągi wodociągowe oraz kanalizacja do przepompowni sanitarnej. Trwają prace przy modernizacji rowu melioracyjnego, montaż wyposażenia technologii i wyposażenia przepompowni deszczowej.

– Z uwagi na brak opadów mieliśmy sprzyjający czas na prowadzenie prac przy rewitalizacji Parku Ludowego. Pogoda wyjątkowo sprzyja prowadzeniu zaawansowanych i wymagających robót ziemnych. Jeśli uda nam się utrzymać to tempo prac, zakończenie inwestycji planujemy do końca listopada tego roku – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Nowym sercem zrewitalizowanego Parku będzie dydaktyczny ogród wodny, który powstaje w miejscu dawnego amfiteatru. Prace przy jego budowie są bardzo zaawansowane – do wykonania pozostała izolacja i wykończenie niecki fontanny, ostanie instalacje hydrotechniczne i montaż dysz. Budynek do obsługi technicznej ogrodu wodnego jest już praktycznie gotowy, aktualnie powstają schody zewnętrze. W toaletach trwają prace wykończeniowe, m.in. sufitów podwieszanych i urządzeń wentylacyjnych, w zakresie prac sanitarnych wkrótce pozostanie biały montaż, na zewnątrz do wykonania czeka elewacja obiektu. W strefie wypoczynku trwa budowa placu zabaw z drewnianych bali, w najbliższym czasie pojawią się też meble z granitu, które aktualnie są jeszcze w produkcji. Do ostatnich etapów w tej części inwestycji należy wykonanie nawierzchni placów oraz montaż pozostałych urządzeń i elementów małej architektury.

Jesienią zostały zasadzone wszystkie drzewa, wiele z nich teraz znajduje się w fazie kwitnienia. W obszarze zieleni pozostało już wykonanie nasadzeń krzewów i roślin ozdobnych.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu to ok 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Czytaj więcej

Skomentuj