1 / 4

Gliwice mogą pochwalić się już 24 plenerowymi siłowniami. Właśnie oddano do użytku cztery nowe obiekty – w parku Starokozielskim, w parku Szwajcaria, w Żernikach i Ligocie Zabrskiej. 

Moda na siłownie zewnętrzne zaczęła się na świecie kilka lat temu. W Gliwicach pierwszy tego typu obiekt został wybudowany w 2013 r. na os.  Paderewskiego. Od tamtej pory Miejski Zarząd Usług Komunalnych zrealizował już 24 tego typu inwestycje: 12 w ramach własnych zadań bieżących, a 12 kolejnych w ramach budżetu obywatelskiego.

– Siłownie plenerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy korzystają z urządzeń o każdej porze doby i przez cały rok. Tworząc siłownie, staramy się tak dobierać urządzenia, by w jednym miejscu można było ćwiczyć różne partie ciała – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

W ostatnim czasie cztery nowe siłownie zewnętrzne zostały zainstalowane w parku Starokozielskim, w Żernikach przy ul. Warmińskiej, w Ligocie Zabrskiej przy skwerze 700-lecia oraz w parku Szwajcaria. Koszt ich budowy wraz z całą infrastrukturą wyniósł 509 tys. zł, z czego 200 tys. pochodziło z gliwickiego budżetu obywatelskiego.

Oprócz urządzeń do ćwiczeń, MZUK zamontował dodatkowe elementy, m.in. stoły do ping-ponga, szachów i chińczyka, ławki oraz stojaki na rowery. Nawierzchnie pod siłowniami wyłożono bezpiecznymi matami przerostowymi, wokół obiektów posadzono nowe rośliny, pojawiły się także wyremontowane alejki.

Czytaj więcej

Skomentuj