Trasa Pojezierzy Zachodnich jest jedną z czterech tras rowerowych, które tworzą Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Przebiega przez pas zachodniopomorskich pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Docelowo będzie miała 420 kilometrów! W okolicach Szczecinka i Czaplinka powstaną za blisko 17 mln zł kolejne odcinki TPZ budowanej przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Plac budowy został przekazany wykonawcy – poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego WZ.

Rowerowa Trasa Pojezierzy Zachodnich, która będzie przebiegać z zachodu na wschód przez pas zachodniopomorskich pojezierzy, ma stanowić łącznik między siecią niemieckich tras i tych budowanych w województwie pomorskim.

Jak podało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego WZ, pierwszy z odcinków budowanych przez ZZDW w Koszalinie na Trasie Pojezierzy Zachodnich między Siekierkami a Trzcińskiem Zdrój powstał w 2018 r. Potem budowane były odcinki między Myśliborzem, Barlinkiem, Choszcznem. Teraz w ramach IX etapu projektu realizowane będą kolejne, na wschodzie województwa, w gminach: Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecinek oraz w samym Szczecinku.

Przekazano już plac budowy

Plac budowy został przekazany wykonawcy, firmie DOMAR z Tatowa. Za blisko 17 mln zł powstanie łącznie niespełna 10 km trasy rowerowej.

Pierwsza część projektu, na jego IX etapie, składa się z odcinków: Czaplinek-Kołomąt wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 171 oraz Borne Sulinowo–Krągi wzdłuż ul. Wojska Polskiego.

“Odcinek Borne Sulinowo-Krągi okrąża południowo-wschodnią część malowniczego, rynnowego jeziora Pile. Jest to kontynuacja trasy, która powstała w minionym roku na nasypie kolejowym między Łubowem i Bornem Sulinowo. W ciągu tego odcinka jest już wyremontowany i przystosowany do ruchu rowerowego most nad rzeką Piławą” – podano w komunikacie.

Druga część rozpoczynającego się zadania zakłada budowę drogi rowerowej na trasie Krągi–Szczecinek, na odcinkach: Krągi-Jelonek, Przyjezierze-Jelenino, fragment na terenie Jelenina i ostatni na terenie Szczecinka. Trasa biegnie wzdłuż, ale pewnym oddaleniu od drogi krajowej nr 20, w dużej części przez tereny leśne i łąkowe.

Nowe odcinki połączą w jeden ciąg już istniejące drogi rowerowe na tym terenie. Powinny być gotowe do 14 listopada 2023 r.

Czytaj więcej

Skomentuj