Rozpoczęła się budowa obwodnicy Gostynia. To największa tegoroczna drogowa inwestycja województwa wielkopolskiego.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana budowa drogi łączącej obwodnicę z istniejącym układem komunikacyjnym w Gostyniu. „Łącznik” ma liczyć 1,8 km, swój początek będzie miała w miała w miejscowości Drzęczewo Drugie, a koniec na skrzyżowaniu ul. Nad Kanią i Europejskiej w Gostyniu. Na tym etapie powstaną też m.in. trzy skrzyżowania, ścieżki rowerowe. Prace potrwają do października 2019 r.

Trwają też prace projektowe, które mają umożliwić uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i rozpoczęcie robót budowlanych na pozostałym odcinku obwodnicy o długości 6,6 km (wraz z drogą łączącą obwodnica będzie liczyła 8,4 km). Początek będzie miała miejsce na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4939P Gostyń – Krajewice, a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń – Smogorzewo. W jej ramach powstanie m.in. most na rzece Stara Kania w gminie Piaski, wiaduktu nad linią kolejową, dwupoziomowy i bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12, ścieżki pieszo-rowerowych, itp.

– Budowa obwodnicy Gostynia to największa i bardzo oczekiwania inwestycja drogowa w województwie, jej wartość wynosi 116,6 mln zł – mówił w Gostyniu Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Nie obyło się bez problemów formalnych, a także przesuwania realizacji w czasie z powodu oczekiwania na przebudowę pobliskiej drogi krajowej nr 12, w którą nasza obwodnica miała się włączyć. Nie doczekaliśmy się przebudowy krajówki, ale dzięki m.in. ogromnemu zaangażowaniu i świetnej współpracy lokalnych samorządów – powiatu, miasta Gostyń, gminy Piaski – udało się wyznaczyć inny przebieg drogi łączącej obwodnicę z istniejącym układem komunikacyjnym w Gostyniu – dodał wicemarszałek.

Budowa obwodnicy Gostynia otrzymała dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Środki unijne to 85,5 mln zł. Realizacja inwestycji zakończy się w 2021 r. Wykonawcą robót jest firma Strabag.

Czytaj więcej

Skomentuj