Przed nami piętnasta edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, która nierozłącznie kojarzona jest z Międzynarodowymi Targami Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, organizowanymi w Poznaniu.

– Hasłem tegorocznej edycji jest: “Odbetonować miasta”. Naszymi prelegentami będą zarówno aktywiści miejscy, zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu. To mieszanka wybuchowa, która rozprawi się z betonozą. Ostrzegam – będzie dużo pyłu i gruzu. Osobiście już nie mogę się doczekać! – mówi Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizator wydarzenia. XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbędzie się 4 listopada br. w ramach Targów Gardenia w Poznaniu.

Betonowa rzeczywistość

Podczas Forum dowiemy się w jaki sposób beton wpływa na ludzi i otoczenie, poznamy przykładowe projekty, których celem jest wprowadzenie jak największej ilości zieleni do tkanki miasta na przekór betonozie. – Naszymi miastami rządzi inżynieria, optymalizacja kosztów i legislacyjny pragmatyzm. Z tą bezduszną siłą nie da się walczyć jedynie namawiając urzędników do wąchania kwiatów i przytulania się do drzew bo tego nie zrozumieją. Musimy zacząć walczyć o prawo do natury w mieście tą samą bronią, która z natury nasze miasta odziera. Natura to inwestycja, zielona infrastruktura wykonuje pracę a woda to nasze aktywa i zasoby materialne. – zaznacza Paweł Mrozek, prelegent, architekt, urbanista, twórca profilu Sto Lat Planowania na Facebooku.

– Świadomy wybór materiałów, z których budujemy nasze miasta ma kluczowy wpływ w dążeniu do uzyskania ich neutralności klimatycznej. Dotyczy to również rozwiązań służących do zazieleniania dachów. Branża budowlana odpowiedzialna jest za 10% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego tak bardzo istotne dla przyszłych pokoleń jest to, abyśmy już teraz wzięli odpowiedzialność i zaczęli kłaść duży nacisk na jakość materiałów zapewniającą ich długowieczność, możliwość ich ponownego wykorzystania oraz na to by były one produkowane zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. – twierdzi Aleksander Lech, architekt krajobrazu, rzeczoznawcza PSDZ-NOT, który w trakcie Forum przedstawi temat: “Świadome projektowanie dachów pokrytych roślinnością w zgodzie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Czasowe projekty

Ogrody tymczasowe kojarzone są głównie jako półtrwałe instalacje przestrzenne. Ich rodowód odnaleźć można gdzieś między tradycją zielonych skwerów miejskich, a sztuką krajobrazu. Związane są z festiwalami ogrodowymi, ale często można je spotkać także w przestrzeniach miast. Należy jednak zaznaczyć spectrum zastosowania tego rodzaju obiektów jest dosyć szeroki. Toteż warto się zatrzymać i przemyśleć, co zrobić aby tymczasowa oaza stała się czymś więcej, a jej moc oddziaływania uległa wydłużeniu. Jak mogą wyglądać ogrody tymczasowe, jakie mogą być ich funkcje, jak sprawić aby ich potencjał rozbił betonowe pustynie? – na te pytania, w ramach XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa – postara się odpowiedzieć dr inż. Maciej Żołnierczuk z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie.

Place zabaw i Rodzinne Ogrody Działkowe

Zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce obserwuje się likwidacje ogrodów działkowych z uwagi na ich atrakcyjną lokalizację oraz niejasny status własności zajmowanych przez nie gruntów. Odtwarzanie likwidowanych ogrodów ma miejsce na obrzeżach miasta, co zmienia charakter i sposób użytkowania działek, a w konsekwencji spadek zainteresowania ich posiadaniem. Ogrody działkowe stanowią przestrzenie półpubliczne o ograniczonym dostępie dla szerszego grona osób niebędących działkowcami, co uniemożliwia ich klasyfikację jako terenów zieleni. Tymczasem mogą stanowić ich uzupełnienie. – Brak ogólnodostępności, często bardzo atrakcyjnie zlokalizowanych ogrodów działkowych stanowi jeden z głównych argumentów przemawiających za ich likwidacją. Kompromisem pozwalającym zachować ogrody działkowe w miastach jest ich stopniowe otwieranie dla lokalnej społeczności. “Sezon ogródkowy – spotkajmy się na działkach” to pilotażowy projekt otwierania dwóch łazarskich ogrodów działkowych przy aktywnym udziale lokalnych instytucji i mieszkańców.  – informuje Dominika Dymek z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania.

Czy naturalne place zabaw są jedną z odpowiedzi na betonozę? – Mogą być, w przypadku gdy nadają się do intensywnego użytkowania oraz są przy tym łatwe i tanie w utrzymaniu. – twierdzi Jos Muller z firmy Educarium, będącej partnerem strategicznym Forum.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy dostępne na stronie: zielenmiejska.abrys.pl

Targi Gardenia

Jubileuszowa edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbędzie się w ramach Targów Gardenia w Poznaniu. Jak zapewniają organizatorzy – Grupa MTP – targi ogrodnicze staną w zielonej opozycji do kapryśnej pogody i miejskiej betonozy. Będzie zielono, będzie kolorowo, będzie dużo rozmów o wyzwaniach klimatycznych.

Podczas Gardenii będą prezentowane rozmaite rozwiązania proekologiczne – racjonalne zużycie wody w ogrodzie, ekologiczne środki ochrony roślin, ogrodnictwo pojemnikowe oraz nowoczesne narzędzia, urządzenia i maszyny ogrodowe. Do natury wrócić będzie można także w czasie ogólnodostępnych wykładów i gry edukacyjnej prowadzonych przez eko-edukatorów.

Szczegółowy program wydarzeń: www.targigardenia.pl

Czytaj więcej

Skomentuj