W Łódzkiem, na terenie gmin Moszczenica i Wolbórz, rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW – poinformowała spółka Tauron. Inwestycja, która pozwoli na wyprodukowanie prądu dla 35 tys. gospodarstw domowych, ma być zakończona latem 2022 r.

Jak podkreślił prezes Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok, inwestycja jest kolejnym etapem realizacji Zielonego Zwrotu Taurona, obejmującego – obok rozwoju energetyki wiatrowej – przekazywanie do eksploatacji nowych farm fotowoltaicznych oraz przyłączanie do sieci elektroenergetycznej dziesiątek tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

W grudniu ub. r. Tauron zakupił projekt farmy wiatrowej Piotrków poprzez nabycie spółki WIND T1, która już wcześniej rozwijała projekt o docelowej mocy 30 MW. Zgodnie z planem, na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi potrzeby 35 tys. gospodarstw domowych.

W 2019 r. Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Tauron zamierza również realizować inwestycje typu offshore na Morzu Bałtyckim.

Równolegle realizowane są projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu ub. r. w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, Tauron uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program ten zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych. W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana zostanie także elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I.

Realizowany od czerwca 2019 r. Zielony Zwrot Taurona przewiduje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym grupy do 2030 r. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nisko- bądź zeroemisyjnymi, mają pozwolić na obniżenie emisyjności grupy – w perspektywie 2025 r. – o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc. Do 2025 r. Tauron zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie.

Czytaj więcej

Skomentuj