1 / 4

Jesienią przyszłego roku mieszkańcy Raciborza i odwiedzający miasto przyjezdni będą mogli podziwiać raciborskie, nadodrzańskie tereny z nowej perspektywy. W cieniu dębowych liści z widokiem na prawy brzeg Odry, przystań, miejską plażę i zamek w tle.

Właśnie rusza inwestycja „Zagospodarowanie bulwarów nadodrzańskich – lewy brzeg Odry”. Zadanie dofinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa. Miasto przekazało plac budowy wykonawcy.

– Lewobrzeżne bulwary to dla mnie modelowy przykład finansowania inwestycji bez nadwyrężania budżetu miasta. W tej chwili mamy na to zadanie prawie 85% (83,8%) dofinansowania. Będziemy walczyć o 95% na co pozwalają nam przyznane środki i wartość zadania po przetargu. Dzięki temu niewielkim nakładem własnym zaoferujemy mieszkańcom nowe, atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji. – tłumaczy prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Prace budowlane na lewobrzeżnych bulwarach ruszą jeszcze w sierpniu. Do września 2021 roku na wysokości przystani na Odrze na lewym jej brzegu wybudowany zostanie nowy ciąg pieszo-rowerowy i ścieżka rowerowa po koronie wałów. Wokół starego dębu zbudowane zostaną schody terenowe z ławkami pełniące funkcję widowni dla przystani na prawym brzegu Odry. Istniejące schody z terenu Placu Mostowego zostaną wymienione na nowe. Wymianie ulegnie także nawierzchnia przejazdu wałowego. Teren zostanie oświetlony. Pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Na etapie składania wniosku do RPO wartość inwestycji została oszacowana na 3 mln 700 tys zł. Otrzymane dofinansowanie to 3 mln 114 tys zł. Po przetargu, do którego stanęła rekordowa liczba 17 oferentów – wartość zadania spadła do niecałych dwóch milionów złotych. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Borbud – oferując 1 949 764 zł.

Czytaj więcej

Skomentuj