Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Rusza program Kolej Plus. Wieluń „przybliży się” do Łodzi

Rusza program Kolej Plus. Wieluń „przybliży się” do Łodzi
Bartłomiej Leśniewski
25.08.2022, o godz. 9:25
czas czytania: około 3 minut
0

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały umowę na realizację projektu budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem. Dzięki temu wydatnie skróci się czas podróży z tego ostatniego miasta do Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– To pierwsza umowa z wnioskodawcą realizowana z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. – informują w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK).

Półtorej godziny

Dzięki budowie nowej linii mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po budowie nowej linii czas przejazdu z Wielunia do stolicy województwa wyniesie około 1h 39 min.

W ramach projektu o szacowanej wartości ponad 580 mln zł wybudowana zostanie nowa około 28 km jednotorowa linia kolejowa łącząca linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń). – Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszej ofertę dla podróżnych – zapewnia PLK.

Pięć nowych przystanków

Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie 5 nowych przystanków kolejowych; Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Obiekty zapewnią komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Takie działania polski rząd realizuje m.in. z Programu Kolej Plus, którego wartość wynosi 13,2 mld zł. Wchodzimy teraz w fazę realizacji inwestycji Programu. Mieszkańcy wielu miast, które obecnie nie mają dostępu do kolei, zyskają dostęp do ekologicznego transportu, jakim jest kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

–Na początek uruchomimy 8 par pociągów. Zależy nam, żeby połączenia kolejowe w województwie były jeszcze lepsze, jeszcze sprawniejsze, jeszcze szybsze – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

– Podpisana dzisiaj umowa inauguruje realizację Programu Kolej Plus. Dzięki inwestycji mieszkańcy Wielunia oraz południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Kolej jest ważnym środkiem transportu, a my realizujemy zadania, które poprawiają dostęp mieszkańców do kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolej Plus

Jak dotychczas do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej, zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw: trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim i pięć w województwie wielkopolskim. Inwestycje te usprawnią połączenia w dwunastu województwach.

– Wybrane do realizacji projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej – opisuje PLK.

Podstawowe warunki realizacji inwestycji w ramach Programu:

 • zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające i współfinansowania kosztów niekwalifikowalnych (gdy dotyczy);
 • przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat;
 • zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wnioskodawcą a PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
 • Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

   

  Udostępnij ten artykuł:

  Komentarze (0)

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
  Reklama

  ad1d MBP [12.04-27.05.24]

  Dodaj komentarz

  Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
  Reklama

  baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Przejdź do Drogi i komunikacja
  css.php
  Copyright © 2024