Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Rusza rozbudowa ZUOK w Toruniu za prawie 10 mln zł

Rusza rozbudowa ZUOK w Toruniu za prawie 10 mln zł
szp
28.01.2019, o godz. 14:41
czas czytania: około 1 minuty
1

Większa ilość odzyskiwanych surowców przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów deponowanych na składowisku – taki jest cel rozbudowy sortowni w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. Inwestycja potrwa do listopada i pochłonie ponad 10 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Do toruńskiego ZUOK trafią nowe separatory sortujące. Zmodernizowany zostanie także sito bębnowe.

– Linia wyposażona będzie w separatory optyczne wydzielające tworzywa sztuczne, papier i tekturę oraz separator balistyczny rozdzielający folię od butelek PET i opakowań wielomateriałowych, czyli np. kartoników po napojach. Separatory będą uzupełnieniem dla funkcjonującej obecnie ręcznej segregacji odpadów komunalnych – mówi prezes MPO Piotr Rozwadowski.

Modernizację wykona Sutco Polska, które zobowiązało się zakończyć prace do 25 listopada 2019 r. Wartość kontraktu to niemal 9,5 mln zł.

Zmodernizowana linia będzie w stanie zwiększyć ilość przetwarzanych odpadów, jak i znacznie poprawić skuteczność sortowania (odzysku surowców wtórnych) do około 90 proc.

Na przełomie lat 2019 / 2020 do toruńskiego zakładu trafią także: wagi zamontowane w pasach drogowych (ZUOK przewiduje tam instalację dwóch takich urządzeń), myjnie do kół i podwozi (dziś składowisko wyposażone jest w brodzik dezynfekcyjny zlokalizowany w pasie drogowym), nowe oprogramowanie optymalizujące zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi, który ma ułatwić rejestrację przyjęć, wydań i sprzedaży wszystkich frakcji odpadów oraz nowa ładowarka teleskopowa.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej – z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Obecnie segregują 5 procent, po modernizacji będzie 9 procent...

Komentarz #15764 dodany 2019-01-29 20:59:28

Czytającym powyższy tekst o modernizacji sortowni odpadów wymieszanych nazwanych już w 2010 roku jako o „instalacji technologicznie i środowiskowo nieuzasadnionych” radzę przeprowadzić pewien eksperyment... Śmieci z kubła zgromadzone z całego tygodnia z mieszkania statystycznej rodziny z budynku nie objętego żadnym systemem selektywnej zbiórki (odpady są odbierane najczęściej raz w tygodniu) wyjąć po tygodniu ich „leżakowania”. Zazwyczaj śmieci wynosi się z domu w woreczkach - więc trzeba tymi woreczkami chwilę potarmosić, zdeptać je a następnie pouderzać chwilę o jakąś ścianę symulując w ten sposób transport woreczków ze śmieciami - jaki odbywa się w śmieciarce. Następnie pootwierać woreczki z całego tygodnia i spróbować przesortować ich zawartość na poszczególne frakcje. Jeśli ktoś zdoła bez wymiotów oddzielić potłuczone szkło i plastyki od obierek i resztek żywności (i czasami od pampersów) - to gratuluję i życzę znalezienia recylera-nabywcy na takie "frakcje"… A i tak opłaty za odpady są już wyższe niż u bogatszych Niemców... NAJWYŻSZA WIĘC PORA UŚWIADOMIĆ SOBIE, ŻE JEŚLI NIE MA SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW DOMOWYCH ZACZYNAJĄCEJ SIĘ JUŻ W DOMU, A PRZEDE WSZYSTKIM ODSEPAROWANIA NA WSTĘPIE BIOODPADÓW - TO NIE MA TAK NAPRAWDĘ ŻADNEJ GOSPODARKI ODPADAMI - jest po prostu wywóz mieszanki na składowisko i w dodatku bardzo drogi bo po drodze jeszcze trzeba zapłacić za to, że ktoś dodatkowo miesza w brei wyciągniętej z woreczków, uruchamia energożerne sita (dodatkowe koszty+pogłębianie efektu cieplarnianego). I to co zostanie „wydzielone” przechodzi magiczną transformację polegającą na zmianie kodu tak otrzymanych „produktów” co umożliwia legalne ich składowanie jako odpadów „obojętnych” dla środowiska…

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024