Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rusza Zielony Fundusz dla Rzeszowa

Rusza Zielony Fundusz dla Rzeszowa
R.G.
18.04.2023, o godz. 8:05
czas czytania: około 3 minut
0

W zaawansowaną fazę weszły przygotowania do uruchomienia „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa”. Ma to być odpowiedź na inicjatywy mieszkańców, ekspertów i firm zainteresowanych poprawą jakości miejskiej przestrzeni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Wielokrotnie rozmawiałem z rzeszowianami, a także z przedstawicielami lokalnych firm i  stowarzyszeń – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych i rekreacyjnych jest duże. Przedstawiciele naszych lokalnych społeczności mają wiele pomysłów i inicjatyw. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ zależy mi na tym, aby rzeszowianie jak najmocniej uczestniczyli w procesie rozwijania naszego miasta. I właśnie dlatego tworzymy “Zielony Fundusz dla Rzeszowa”, który uzupełni nasze miejskie działania.

Start już w czerwcu br.

Fundusz wystartuje w czerwcu bieżącego roku. Koordynację tej inicjatywy powierzono Zarządowi Zieleni Miejskiej i Urban Lab Rzeszów. Zainteresowani udziałem w zielonym funduszu, przedstawiciele rzeszowskich lokalnych społeczności i podmiotów, będą mogli zaangażować się w szereg projektów.

Można będzie wspierać zarówno duże przedsięwzięcia inwestycyjne, takie jak np. tworzenie nowych parków, ogrodów sensorycznych, zakup wyposażenia placów zabaw, ale też i  mniejsze działania, takie jak tworzenie łąk kwietnych, nasadzenia pojedynczych drzew czy rabat.

Możliwe będzie również współfinansowanie budowy i instalowania elementów małej architektury.

Specjalna strona internetowa

Promocji i realizacji działań w ramach „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa” służyć będzie specjalna strona internetowa. Na niej opublikowany zostanie szczegółowy regulamin funduszu wraz z informacjami o sposobach wspierania i udziału w konkretnych inicjatywach.

Zainteresowani znajdą tam również informacje o tym, jaki jest np. koszt zakupu drzewa, krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, czy też wysiania łąki kwietnej.

Osoba, firma albo stowarzyszenie zainteresowane udziałem w funduszu będzie mogło wypełnić specjalny formularz. Po jego wypełnieniu z fundatorem kontaktować się będzie Zarząd Zieleni Miejskiej w celu podpisania umowy dotyczącej przekazania wsparcia.

Gotowe rzeszowskie projekty

– Na stronie internetowej funduszu dostępne będą też informacje o projektach wdrażanych przez rzeszowski zarząd zieleni – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. – Będzie można wesprzeć ich realizację zakupem cegiełki. Jednak nie chcemy ograniczać się tylko do gotowych projektów. Na stronie funduszu udostępniona zostanie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm i przedsiębiorstw będą mogły być realizowane. Dzięki temu będzie można na przykład współfinansować posadzenie drzewa na wybranym, dostępnym miejskim terenie.

Więcej zielonych inicjatyw 

W ubiegłym roku w Rzeszowie powstało sześć nowych ogrodów kieszonkowych, m.in. przy ul. Kurpiowskiej, przy al. Sikorskiego, kontynuowana była także budowa parku przy ul. Błogosławionej Karoliny, rozpoczęła się rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego, posadzonych zostało ponad 1,3 tys. drzew. W tym roku powstaną kolejne miejskie ogrody m.in. przy ul. Sportowej, Dębickiej, Staszica, posadzonych zostanie kolejne tysiąc drzew. –

– Realizując kolejne przedsięwzięcia walczymy także o ochronę zieleni istniejącej – podkreśla prezydent Rzeszowa. – Staramy się uratować każde drzewo i zmieniać projekty inwestycyjne w ten sposób, aby chronić drzewa .

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024