Samorząd Rybnika otrzyma ok. 2,7 mln zł dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na budowę trzech energooszczędnych budynków wielorodzinnych.

Inwestycja wynika z realizacji pilotażowego programu RBS – Rybnickie Budownictwo Społeczne. W sumie zostanie oddanych 40 lokali mieszkalnych: 32 lokale komunalne o średniej powierzchni 51,60 m kw. oraz 8 lokali socjalnych o średniej powierzchni 40 m kw.

Nowe inwestycje zostaną zbudowane przy ul. Kolejowej oraz przy ul. Kadłubka. Dwa budynki komunalne przy ul. Kolejowej to bloki o prostej i zwartej bryle, zaprojektowane w standardzie multi-komfort, wyposażone w ekologiczną formę ogrzewania gazowego.

W każdym budynku będzie zlokalizowanych po 16 lokali mieszkalnych, do każdego mieszkania przypisane zostanie pomieszczenie przynależne.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 6 mln zł. Inwestycja w całości zostanie zrealizowana przez Miasto Rybnik, któremu Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli bezzwrotnej dotacji w wysokości 35 proc. kosztów zadania.

Z kolei przy ul. Kadłubka powstanie budynek socjalny o prostej i zwartej bryle, również zaprojektowany w standardzie multi-komfort.  Zlokalizowanych w nim będzie 8 lokali mieszkalnych, każde mieszkanie z niezależnym wejściem. W budynku nie ma klatek schodowych ani części wspólnych. Całkowity koszt inwestycji osiągnie wartość ponad 1,2 mln zł.

Inwestycja w całości zostanie zrealizowana przez Miasto Rybnik, któremu Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli bezzwrotnej dotacji w wysokości 35 proc. kosztów zadania.

Z wnioskiem do BGK o udzielenie dofinansowania do realizację dwóch pionierskich projektów Miasto wystąpiło z końcem września ubiegłego roku. Jak mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika budownictwo socjalne i komunalne to jedno z priorytetowych zadań tegorocznego budżetu miasta, a otrzymana dotacja i możliwość budowy nowych budynków mieszkalnych, to ważny krok na drodze do poszerzania oferty mieszkaniowej Rybnika.

Czytaj więcej

Skomentuj